Zdalnie czy hybrydowo? Polacy zastanawiają się, jak wolą pracować

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 21:18
Coraz więcej pracowników w Polsce jest zmęczonych przedłużającą się pracą zdalną. Teraz wykonuje ją 6 na 10 zatrudnionych. - Na pytanie, jaki jest optymalny model wykonywania pracy niemal 2/3 osób odpowiada, że mieszany, czyli częściowo w domu i częściowo w biurze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Gajewska z firmy doradczej. Dlaczego wolimy pracować hybrydowo?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Sharomka

rodzina free 1200.jpg
Zmiany w 500+. Wniosek trzeba złożyć jeszcze raz
Posłuchaj
03:34 Jedynka/ekspres Jedynki - 26.01.2021 praca zdalna Praca hybrydowa? Najlepiej 3 dni w domu, 2 w biurze (Ekspres Jedynki)

Jeszcze wiosną i latem poprzedniego roku wielu z nas zachwycało się możliwością pracy zdalnej, m.in. z powodu możliwości dłuższego snu. Prawie rok później siedzenie w domu zaczęło nas uwierać i mimo wygody, czasami tęsknimy za biurem. Brakuje nam bowiem rozmów z innymi ludźmi, jak również oddzielenia spraw domowych od zawodowych.

- Wśród bolączek pracy z domu wymienione są przede wszystkim: ograniczony bezpośredni kontakt z innymi pracownikami, problem z wyraźnym oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego oraz rzadkie wyjścia z domu. Poza podium, ale również z dużą liczbą wskazań, znalazło się narzekanie na w ogóle ograniczony kontakt z ludźmi i to nie tylko ze współpracownikami - przyznaje Katarzyna Gajewska.

Ludzie potrzebują kontaktów społecznych

Konrad Maj z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej zauważa, że praca zdalna sprawdza się doskonale, jeżeli ma charakter krótkotrwały i stanowi pewne uzupełnienie pracy stacjonarnej. Jeśli jednak pracujemy zdalnie przez wiele miesięcy, taki tryb może stawać się nie do zniesienia.

- Praca daje nam możliwość nie tylko zarabiania pieniędzy, ale również możliwość kontaktów społecznych, czego ludzie bardzo potrzebują. Brak innych osób stanowi również brak czynników motywujących (…), stymulacji czy kreatywności. Tego nie możemy uzyskać w domu - wyjaśnia Konrad Maj.

Jeżeli hybrydowo, to 3 dni z domu

Z przeprowadzonych badań wynika, że praca zdalna nie jest idealnym rozwiązaniem. Aż 33 proc. ankietowanych odpowiada, że najlepszym modelem jest praca hybrydowa. Ponadto tylko co 10 osoba deklaruje, że optymalnie pracuje się w biurze, a 1/4 ankietowanych nie ma nic przeciwko pełnej pracy zdalnej.

Jeżeli przyjrzymy się szczegółowym wynikom dotyczącym hybrydowego modelu pracy, to aż 43 proc. pracowników liczy w tym przypadku na 3 dni pracy z domu, 26 proc. chce przebywać w biurze tylko 1 dzień w tygodniu, a 24 proc. chce pracować zdalnie jedynie przez 2 dni spośród 5 roboczych.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

  Prowadziła: Karolina Rożej

  Materiał: Izabela Kostyszyn

  Data emisji: 26.01.2021

  Godzina emisji: 16.18

  DS

  Czytaj także

  Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę kopciucha?

  Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:32
  Od wtorku sytuacja na smogowej mapie Polski wygląda katastrofalnie. Wszystkiemu winne są siarczyste mrozy, brak wiatru oraz piece kopciuchy, których w naszym kraju jest aż 3,5 miliona. W jaki sposób możemy pozyskać dofinansowanie na ich wymianę?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Życie po życiu choinek. Co powstaje ze świątecznych drzewek?

  Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:00
  Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odebrało od krakowian 90 ton choinek. - Wszystkie choinki, które do nas trafiają, dokładają swoją cegiełkę do cyklu życia w przyrodzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO w Krakowie. Jak zatem wygląda życie po życiu choinki?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Paulo Sousa nowym selekcjonerem. Boniek: musiałem podjąć taką decyzję

  Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:43
  - Widziałem marazm wśród piłkarzy i w stosunku do tej reprezentacji. Analizując to wszystko, musiałem podjąć taką decyzję - mówił o zwolnieniu selekcjonera polskiej reprezentacji Zbigniew Boniek, prezes PZPN. Jerzego Brzęczka, na stanowisku trenera naszej kadry, zastąpił Paulo Sousa.
  rozwiń zwiń