Andrzej Wajda na planie. Plenerowa wystawa fotograficzna "Werki. Wajda. Renata Pajchel"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:39
Wystawa "Werki. Wajda. Renata Pajchel" inauguruje wydarzenia z cyklu "95. Urodziny Wajdy". Jest hołdem dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie - reżysera, który odszedł w 2016 roku i artystki fotografii zmarłej latem zeszłego roku. Można ją oglądać do końca lutego w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.
Plakat promujący wystawę Werki. Wajda. Renata Pajchel
Plakat promujący wystawę "Werki. Wajda. Renata Pajchel"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:45 Jedynka/Ekspres Jedynki - 8.02.2021 Wajda Wystawa "Werki. Wajda. Renata Pajchel" (Ekspres Jedynki)

 

Werk to zdjęcie dokumentujące plan filmowy oraz ekipę w trakcie pracy. W odróżnieniu od fotosu, naśladującego ustawienie kamery, nie jest odzwierciedleniem kadru filmowego.

wajda filmy eastnews 1200.jpg
Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Werki zwykle wykonywane są na zlecenie producenta filmu i wykorzystywane potem jako materiał reklamowy, bywają też pamiątką z planu lub dokumentacją jego detali.


Czytaj także:


Bardziej znane niż fotosy z filmów

Renata Pajchel to fotograficzny autorytet i pierwsza polska autorka werków, która nie tylko wypromowała w Polsce ten filmowy zawód, ale również ustawiła w nim poprzeczkę bardzo wysoko, podnosząc go do rangi sztuki. Werki Pajchel często znane były publiczności lepiej niż fotosy z filmów.

Pajchel rozpoczęła współpracę z Andrzejem Wajdą przy filmie "Wszystko na sprzedaż". Współpracowali przez 30 lat przy ponad 20 produkcjach, m.in.: "Weselu", "Człowieku z marmuru", "Ziemi obiecanej", "Dantonie", "Biesach", "Korczaku" czy "Katyniu".

- Na werkach Pajchel można zauważyć, które filmy były dla Wajdy "lekkie", nad którymi pracował z radością, a które powodowały, że ta twórczość to była ciężka praca. Jego radosny sposób bycia widzimy na planie "Kroniki wypadków miłosnych". Z kolei jego bojowniczość, zadziorność widać na zdjęciach z "Bez znieczulenia" - powiedziała Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

- Wśród wielu werków ja najbardziej lubię zdjęcia ze "Smugi cienia" - zdradziła Rożen-Wojciechowska.

#95urodzinyWajdy Zobaczcie fotorelację z Wystawa WERKI. WAJDA. Renata Pajchel Dziękujemy Kultura wokół Nas Zapraszamy!

Opublikowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy Poniedziałek, 8 lutego 2021

Zdjęcia można oglądać do końca lutego

Wystawę "Werki. Wajda. Renata Pajchel" można oglądać do 28 lutego w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Alejach Ujazdowskich (później, w marcu, będzie dostępna w siedzibie Centrum Kultury Filmowej, w Alejach Ujazdowskich 20). 

Ekspozycja werków filmowych Renaty Pajchel przygotowana została przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt z Łodzi.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w tym roku obchodzi jubileusz 95. rocznicy urodzin swojego patrona, wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. Z tej okazji planuje wiele wydarzeń upamiętniających jego kreatywny dorobek i ukazujących te aspekty jego twórczości oraz działalności społecznej, które wciąż nie są dobrze znane szerokiej publiczności.

Aktualne informacje o wszystkich jubileuszowych wydarzeniach, wśród których znajdą się debaty, podcasty, rozmowy o patronie i prezentacje filmów Wajdy, można znaleźć na stronie www.ckf.waw.pl.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autorka materiału: Joanna Sławińska

Data emisji: 8.02.2021 

Godzina emisji: 16.20

Jedynka/ckf.waw.pl/kk

Czytaj także

Katarzyna Ślesicka: Andrzej Wajda propagował ideę wolności i demokracji

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 09:00
- W działalności Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy staramy się oddawać ducha twórczości tego reżysera. Andrzej Wajda jest patronem instytucji ze względu na swój dorobek artystyczny, dlatego z jednej strony promujemy kino artystyczne, a z drugiej nie stronimy od nowych technologii - mówiła w Dwójce Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki instytucji. Przypomnijmy, że 9 października mijają 4 lata od śmierci wybitnego reżysera.
rozwiń zwiń