Zuzia, Julia, Janek... Jakie imiona wybierali rodzice dla swoich dzieci w 2020 r.?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:30
Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwą decyzją. Rodzice podejmują ją często po długich i bardzo burzliwych naradach. Z najnowszych badań GUS wynika, że w ubiegłym 2020 roku, w czołówce imion nadawanych noworodkom znalazły się: Zuzia, Julia, Zosia, Janek i Olek. Czy rodzice, wybierając imię dla dziecka, kierują się modą? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KieferPix/shutterstock.com

komputer free 1200x660.jpg
Można dziecku nadać imię elektronicznie

Jakie imię dla dziecka wybrać? To pytanie zadają sobie przyszli rodzice. Z badań wynika, że część z nich kieruje się tym, żeby imię nie było zbyt popularne, inni kierują się bieżącą modą.


Posłuchaj
03:29 Jedynka/Ej imiona dla dzieci 8.02.mp3 Sonda: jakie imiona wybierali rodzice dla swoich dzieci w 2020 r.? (Ekspres Jedynki)

 

Jednak co w przypadku, kiedy ktoś zaczyna funkcjonować w środowisku pod pseudonimem? Czy to może oznaczać, że dane imię się nie sprawdziło? Jak mówi polonista prof. Jarosław Liberek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pseudonim może być trafny i pasować do danej osoby. - To oznacza, że nowy pseudonim musiał okazać się niezwykle trafny i tak przylgnął do danej osoby, że podchwyciły go nie tylko bliskie osoby, ale również szersze środowisko - mówi. - Nie tyle, że się sprawdził, ile bardziej to, że pseudonim okazał się niezwykle atrakcyjny i pasujący - dodaje. 


Urodzenia i dzietność w Polsce  

Rejestracja online coraz bardziej popularna

W obecnych czasach można wybrać usługę internetowej rejestracji dziecka, gdzie wszystko odbywa się w domu w obecności obojga rodziców. 

Po urodzeniu dziecka należy je zarejestrować w ciągu 21 dni od uzyskania karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród - lekarz lub położna. Przekaże ją do USC najpóźniej 3 dni od jej wystawienia. Przed wizytą w USC można się dowiedzieć, czy dokument został już tam przekazany. Jeśli zgłoszenie nie zostanie dokonane w ciągu 21 dni - kierownik USC sam wybierze imię dziecka i zarejestruje jego urodzenie na podstawie karty urodzenia.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/Youtube

Termin realizacji wniosku to najpóźniej następny dzień roboczy, a rodzic zgłaszający urodzenie przez system e-PUAP zostaje powiadomiony drogą elektroniczną lub telefonicznie, o tym, że akt urodzenia już jest gotowy. 

 ***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Rafał Regulski 

Data emisji: 8.02.2021 r. 

Godzina emisji: 16.21

ans  

Czytaj także

Znamy najpopularniejsze imiona w Polsce. Ranking Ministerstwa Cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:15
Julia i Antoni to najpopularniejsze imiona wybierane przez rodziców dla swoich dzieci w pierwszej połowie tego roku. Ministerstwo cyfryzacji opublikowało zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom.
rozwiń zwiń