Zdawał egzamin na prawo jazdy 191 razy. Czy każdy powinien być kierowcą?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 09:30
Mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego podchodził do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy aż 191 razy i tym samym ustanowił rekord Polski. Dyrektor piotrkowskiego WORD-u nie podaje danych osobowych kursanta, jednak zdradza, że dana osoba już zapisała się na kolejny egzamin. 
Prawo jazdy
Prawo jazdyFoto: Shutterstock

Prawo jazdy to konieczne uprawnienie do poruszania się po polskich drogach. Egzaminy są trudne i stresujące, więc nie każdemu udaje się zdać za pierwszym razem. Kursant z Piotrkowa Trybunalskiego próbował aż 191 razy, niestety bezskutecznie. - Ta osoba, jak widać, jest uparta, dąży do celu w sposób zdecydowany. Można to przypisać na plus - mówi dyrektor piotrkowskiego WORD Dariusz Misztal. 

Posłuchaj
04:15 Jedynka/EJ kierowca 8.03.mp3 Czy każdy powinien być kierowcą? (Ekspres Jedynki)

 

Zbyt mało czasu?

Aby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, należy uzyskać 69 punktów na 74. Kursanci oceniani są przez jednolity dla całego kraju system. Każdy ze zdających losuje zestaw pytań, a na każdą z odpowiedzi jest określony czas. Na zakończenie wszyscy są informowani o wyniku egzaminu. 

- Wydaje mi się, że czas na odpowiedź jest wystarczający - mówi egzaminator Robert Bartos. - Osoba, która przez kilkanaście sekund nie potrafi przeczytać, zinterpretować i odpowiedzieć na dane pytanie, prawdopodobnie będzie miała trudności w prowadzeniu pojazdu na drogach - tłumaczy egzaminator. 

Czytaj również: 

Zmiany dla kierowców w 2021 roku 

Najważniejszą zmianą dotyczącą prawa jazdy jest brak obowiązku posiadania dokumentu przy sobie. W świetle nowych przepisów podczas kontroli policji nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy, a do tej pory brak dokumentu wiązał się z mandatem w wysokości 50 zł. 

W przypadku kontroli policjant nie poprosi kierowcy o okazanie dokumentu, jednak zapyta o dane osobowe kierującej pojazdem osoby. Potem na ich podstawie, za pomocą urządzenia dostępowego znajdującego się w każdym radiowozie, sprawdzi w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców uprawnienia osoby siedzącej za kierownicą kontrolowanego pojazdu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Monika Gosławska 

Data emisji: 8.03.2021 r. 

Godzina emisji: 15.42

ans

Czytaj także

Czy na drogach będzie jaśniej?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:00
Rząd przyjął Program Bezpiecznej Infrastruktury, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jakie czekają nas zmiany?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poznać auto powypadkowe?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 05:00
Zakup samochodu powypadkowego może być dobrą okazją do nabycia modelu, na który w normalnej sytuacji nie byłoby nas stać. Jeśli auto nie jest znacznie uszkodzone, a my wiemy jak profesjonalnie je naprawić i przywrócić sprawność systemom bezpieczeństwa - możemy zaryzykować taki zakup. Zwykle klienci poszukują jednak pojazdów bez wypadkowej przeszłości, a jej ujawnienie nie zawsze jest łatwe. Ekspert motoryzacyjny podpowiada, na co zwrócić uwagę.
rozwiń zwiń