"Czuły matematyk" - reportaż Antoniego Rokickiego o Krzysztofie Kieślowskim

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 06:05
"Jeśli chcesz poznać samego siebie, musisz poznać filmy Kieślowskiego" - przekonuje Joaquin Rubio Salazar, meksykański filozof, historyk filmu. 13 marca minie 25 lat od śmierci reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, autora takich filmów jak: "Dekalog", "Trzy kolory" czy "Podwójne życie Weroniki". Artysta, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, nominowany do Oscara, inspiruje wielu współczesnych twórców. 
Krzysztof Kieślowski
Krzysztof KieślowskiFoto: Piotr Anders/Agencja Forum

Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Za radą rodziców rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie, w którym dyrektorem był jego wuj. Ukończył  reżyserię filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Karierę rozpoczął jako reżyser specjalizujący się w filmach dokumentalnych, później zaangażował się w realizację filmów fabularnych. 

1200x660_reportaż w jedynce_01a-02.jpg
Reportaż w Programie 1

Jego wczesna twórczość fabularna, utożsamiana z kinem moralnego niepokoju, stanowiła paradokumentalne filmy ukazujące rzeczywistość ówczesnej Polski ("Personel", "Blizna", "Amator", "Przypadek"). Potem zwrócił się ku motywom metafizycznym, tworząc filmy psychologiczne podejmujące tematy moralne i egzystencjalne ("Dekalog", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory").

Był wielokrotnie nagradzany, zarówno w kraju, jak i za granicą. W Cannes doceniono "Krótki film o zabijaniu" i "Podwójne życie Weroniki". W Berlinie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za "Trzy kolory. Biały", w Wenecji Złotego Lwa za "Trzy kolory. Niebieski". Film "Trzy kolory. Czerwony" był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej (Oscara) i nagrody BAFTA


Czytaj także:


W reportażu "Czuły matematyk" Antoniego Rokickiego usłyszeć można m.in.: Stanisława Zawiślińskiego - dokumentalistę, autora książek o Krzysztofie Kieślowskim, Jacka Petryckiego - operatora filmowego, reżysera, scenarzystę oraz Andrzeja Mastalerza - aktora.


"Czuły matematyk" - reportaż Antoniego Rokickiego o Krzysztofie Kieślowskim. Profil: Polskie Radio


***

Tytuł reportażu: "Czuły matematyk"

Autor: Antoni Rokicki

Data emisji: 12.03.2021 r. 

Godzina emisji: 23.05

Czytaj także

Odwaga i szczęście. Brawurowa kariera Piotra Beczały

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:30
Marzył o zawodzie kapitana statku, a został śpiewakiem operowym. Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach Piotr Beczała zrobił oszałamiającą karierę – współpracował z najlepszymi operami i teatrami na całym świecie. "Sława nie zrobiła ze mną nic" – przekonuje artysta, laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król życia". Reportaż o Krzysztofie Dzikowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:30
Krzysztof Dzikowski jest autorem tekstów piosenek, scenarzystą filmowym, literatem. Spod jego pióra wyszły takie wielkie, niezapomniane przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. XX w., jak "Anna Maria" i "Ciągle pada" Czerwonych Gitar, "Mały Książę" Kasi Sobczyk czy "Gondolierzy znad Wisły" Ireny Jarockiej. Przez niektórych nazywany jest królem życia. Dlaczego?
rozwiń zwiń