NFZ zaleca ograniczenie planowych zabiegów. "Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:25
Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planów. W ten sposób, w związku z trzecią falą pandemii, mają zostać zabezpieczone łóżka dla pacjentów z COVID-19. Czy szpitale dostosowały się do tych wytycznych?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Terelyuk/shutterstock

jaskra 1200 shuttestock.jpg
Trwają bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry
Posłuchaj
03:36 Jedynka/Ekspres Jedynki - 12.03.2021 NFZ Aleksandra Kwiecień z NFZ podkreśla, że w przypadku ewentualnego przełożenia planowego zabiegu czy badania, pacjenci jak najszybciej powinni poznać nowy termin (Ekspres Jedynki)

Rzeczniczka krakowskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień uspokaja, że zalecenie dotyczące ograniczenia planowanych świadczeń w szpitalach, jest jedynie rekomendacją, a nie sztywną decyzją. - Są to zalecenia i ograniczenia dotyczące indywidualnych przypadków. W każdej sytuacji to lekarz podejmuje decyzję, czy w przypadku konkretnego pacjenta można przenieść w czasie wykonywanie zabiegu bądź diagnostyki - wyjaśnia.

"Zalecenia niewiele zmienią"

Zdaniem dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, te zalecenia niewiele zmienią w funkcjonowaniu jego placówki. Powód? Od początku pandemii szpital musi sam podejmować decyzje o ograniczeniu lub przekładaniu niektórych zabiegów.

- Od dłuższego czasu tak naprawdę mało który szpital może sobie pozwolić na działanie w trybie planowym i przyjmowanie pacjentów, których chciałby przyjmować. Tym samym przyjmujemy pacjentów w najcięższych stanach i w wielu przypadkach wykonywane zabiegi znajdują się na liście rekomendacji, co do zabiegów, których nie powinniśmy robić - twierdzi Marcin Jędrychowski.

Podobnie uważa dyrektor Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie Marcin Kuta. - Określenie zabieg planowy często dotyczy zabiegów na przykład na sercu i zabiegów hemodynamicznych, gdzie termin przyjęcia to tydzień, dwa tygodnie czy sześć ze względu na potrzebę wykonania zabiegu kardiologicznego. Trudno takie przyjęcie kwalifikować jako możliwe do przesunięcia. Dotyczy to również na przykład zabiegów endoprotez - tłumaczy nasz rozmówca.

Pacjent jak najszybciej powinien poznać termin

Aleksandra Kwiecień z NFZ podkreśla, że w przypadku ewentualnego przełożenia planowego zabiegu czy badania, pacjenci jak najszybciej powinni poznać nowy termin. - Zmiana terminu zabiegu czy diagnostyki, nie oznacza też, że pacjent od nowa stoi w kolejce. Zmiana terminu powinna uwzględnić datę pierwszego terminu - informuje Aleksandra Kwiecień.

Dyrektorzy szpitali zgodnie podkreślają, że będą starali się wykonywać jak najwięcej planowanych zabiegów i badań, ale w związku z coraz większą liczbą przypadków koronawirusa, ciężko im składać jakiekolwiek deklaracje.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

  Prowadził: Patryk Michalski

  Materiał: Bartłomiej Maziarz

  Data emisji: 12.03.2021

  Godzina emisji: 15.25

  DS

  Czytaj także

  Palisz w piecu czym popadnie? Dron może to sprawdzić

  Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 18:09
  W Muszynie znaleziono sposób na mieszkańców, którzy palą w piecach czym popadnie i pogarszają jakość powietrza w tej uzdrowiskowej miejscowości. Pomaga w tym specjalny dron, który sprawdza, co wydobywa się z kominów. - Przede wszystkim chcemy wyeliminować typowe kopciuchy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia burmistrz Jan Golba.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Kolejny Bond będzie kobietą czy czarnoskórym aktorem? Kto następcą Daniela Craiga?

  Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:40
  W postać Jamesa Bonda wcielało się wielu aktorów, ale ostatnie 16 lat - począwszy od "Casino Royale" - należało do Daniela Craiga. W 25. Bondzie, zatytułowanym "Nie czas umierać" Craig pożegna się z serią. Kilkakrotnie przesuwana premiera ma odbyć się jesienią. Tymczasem widzowie i dziennikarze typują, kto będzie następcą Craiga.
  rozwiń zwiń