Z przemytnika oficer wywiadu, pisarz, żołnierz AK. Historia Sergiusza Piaseckiego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:37
Sergiusz Piasecki był pisarzem cieszącym się dużą popularnością w XX wieku. Jego ponadczasowa książka "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" z roku 1937 została przetłumaczona na wiele języków, docierając do odbiorców z całej Europy. 
Sergiusz Piasecki
Sergiusz PiaseckiFoto: www.ipn.gov.pl

Piasecki_663.jpg
Sergiusz Piasecki – żywot człowieka rozbrojonego

Urodził się w 1901 roku w Lachowiczach koło Baranowicz, a zmarł w 1964 roku w Penley. Był nie tylko pisarzem i publicystą politycznym, ale również czynnym oficerem wywiadu i żołnierzem AK. Swoje dzieciństwo spędził na obszarze dzisiejszej Białorusi. Kiedy w przemytniku, szpiegu, a później oficerze wywiadu narodził się pisarz? - Pewnego czasu natknąłem się na kilka dokumentów, które dotyczą właśnie głośnej sprawy Sergiusza Piaseckiego - powiedział dziennikarz Andrzej Poczobut. - Dokonania z bronią w ręku. W istocie on opisywał swoją sytuację po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej w swojej książce "Żywot człowieka rozbrojonego". Ta powieść jest mocno osadzona w realiach jego biografii - opowiadał dziennikarz. 

Cenny nabytek dla Armii Krajowej

Mimo to, ze względu na swoje różne kontakty, był cennym nabytkiem dla Armii Krajowej, także ze względu na brawurę, która pozwoliła mu w np. 1943 roku włamać się do Urzędu Gestapo w Wilnie. Stamtąd wykradł m.in. archiwum dokumentujące zbrodnię katyńską. Po wojnie trafił natychmiast na listę poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa.

- Piaseckiemu udało się wymknąć przez granicę w Cieszynie, trafił do Włoch, ale nie od razu, jak się można było spodziewać do "andersowców". Na początku utrzymywał się z prac fizycznych i ledwo wiązał koniec z końcem - opowiadał dr Patryk Pleskot z IPN. - Melchior Wańkowicz zainterweniował, przyczynił się do jego wyciągnięcia z więzienia w 1937 roku - dodał.

***

Sergiusz Piasecki po odzyskaniu wolności tworzył m.in. utwory o tematyce politycznej: "7 pigułek Lucyfera", "Zapiski oficera Armii Czerwonej" czy "Strzęp legendy". Na uwagę zasługuje też na pewno powszechnie znana "Trylogia Złodziejska" w skład której wchodzą: "Jabłuszko", "Spojrzę ja w okno?" oraz "Nikt nie da nam zbawienia?".

Tuż przed śmiercią Sergiusz Piasecki pracował nad trzecim tomem kolejnego cyklu "Wieża Babel" (wcześniejsze tomy to: "Człowiek przemieniony w wilka" oraz "Dla honoru Organizacji"). Pisarz miał domknąć opisywane wydarzenia na przestrzeni czasu od 1943 do 1945 roku.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 1.04.2021 r.

Godzina emisji: 15.36

mat.prasowe/ans

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 05:55
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:45
– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym" - książka "niespiesznego przechodnia"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:05
W magazynie "Moje książki" zaprezentowaliśmy powieść Izabeli Jarosińskiej "Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym", która ujawnia świetną znajomość realiów warszawskich sprzed kilkudziesięciu lat oraz wspominaliśmy powieść Leopolda Tyrmanda "Zły", który w czasach PRL-u uważany był za najpoczytniejszy kryminał. 
rozwiń zwiń