Spacery warszawskie, czyli krótkie przygody na terenie wybranej dzielnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:22
Pomysł Muzeum Warszawy na zorganizowanie online "Spacerów warszawskich" umożliwia wędrowanie po wybranych trasach wirtualnie - będąc daleko od Warszawy i o dogodnej porze, daje też szansę - zachowując zasady bezpieczeństwa - faktycznie spacerować po stolicy, np. z telefonem, i poznawać przy tym jej historię.
Stare Miasto
Stare Miasto Foto: pxhere.com

pap Madonna pod jodłami 1200.jpg
"Madonna pod jodłami" - jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w zbiorach polskich

Przygoda, odkrywanie i wędrowanie z najbliższymi lub samodzielnie to istota Spacerów warszawskich. Muzeum Warszawy proponuje mikrowyprawy, które umożliwią oderwanie się od codzienności i doświadczenie czegoś nowego, ale bez potrzeby organizowania dalekich podróży. 


Posłuchaj
02:59 Jedynka/EJ Spacery warszawskie 7.04.2021mp3 Spacery warszawskie, czyli krótkie przygody na terenie wybranej dzielnicy (Ekspres Jedynki)

 

- Spacery warszawskie, które jako Muzeum Warszawy chcemy zaproponować, są online - mówi Wojciech Biliński z działu Edukacji Muzealnej Muzeum Warszawy. - Żeby z nich skorzystać, trzeba wejść na naszą stronę internetową i posługując się najzwyklejszym smartfonem można sobie pobrać materiały i udać się na spacer samodzielnie czy w gronie najbliższych, bezpiecznie w teren - informuje. 

Cykl spacerów 

Pierwszy cykl spacerów odkrywał zwierzęta żyjące w mieście oraz symboliczne, legendarne bestiarium Warszawy. - Mamy takie dwa cykle, jeden poświęcony zwierzętom warszawskim, czyli przyrodniczo-historyczny. Tutaj można wybrać się na spacer po Wawrze czy po Starym Mieście śladem warszawskich zwierząt, zwyczajów - opowiada Wojciech Biliński. 

Spacery o mieszkańcach Warszawy

Najnowszy cykl, który właśnie został udostępniony, oferuje trasy historyczne, związane ze Starym Miastem i postaciami tam mieszkającymi 400, 300 i 100 lat temu. Można np. wybrać się na spotkanie z Janem Kilińskim albo z Polą Gojawiczyńską. - Chcieliśmy polecić wszystkim spacery warszawskie o mieszkańcach Warszawy sprzed wieków. Na początku kwietnia zamieściliśmy trzy takie spacery, najstarszy z nich sięga XV-wiecznej Warszawy - opowiada ekspert. - Można prześledzić, jak na przestrzeni lat zmieniała się struktura mieszkańców Starego Miasta, z czego to wynikało i można poznać wiele postaci bardzo znanych w naszej historii - dodaje Wojciech Biliński. 

- Przygotowaliśmy trasy również o postaciach mniej znanych. Będzie można dowiedzieć się nieco więcej o Janie Kilińskim czy Arturze Oppmanie. (...) Z kobiet, ciekawą mieszkanką była poetka i pisarka Pola Gojawiczyńska. Z tych współczesnych postaci warto wspomnieć o Michalinie Wisłockiej, autorce książki "Sztuka kochania". W opisach biogramów postaci, z którymi się spotykamy, staramy się też pokazać elementy architektoniczne, konkretne kamienice czy miejsca, gdzie oni kiedyś mieszkali - podkreśla gość audycji. 

Czytaj również:

***

Muzeum Warszawy oferuje także cykl kwietniowych wykładów online na temat historii i zabytków Włoch oraz Francji wpisanych na listę zabytków UNESCO. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Michał Montowski

Data emisji: 7.04.2021 r. 

Godzina emisji: 15.36

ans 

Czytaj także

Tradycyjna ceramika turecka w nowoczesnym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 16:09
Intensywne barwy, skomplikowane wzory roślinne, charakterystyczne dla sztuki islamskiej to pierwsze skojarzenie z ceramiką turecką. Wcale nie trzeba jechać do Turcji, aby móc przyjrzeć się z bliska małym arcydziełom. Ceramika trafi na wystawę, którą będzie można obejrzeć w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. To prace Meral Öner artystki z Ankary, stworzone zgodnie z wielowiekową, tradycyjną sztuką turecką. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 14:40
Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przywraca pamięć o artyście oraz o międzywojennym Lwowie i wieloetnicznej Polsce, czerpiącej z tradycji ukraińskiej, polskiej i żydowskiej. Prowadzi widza przez wpływy europejskiego i lokalnego modernizmu oraz poprzez realia II wojny światowej.
rozwiń zwiń