Chłoporobotnik jako kulturowa hybryda
Henryk Streng, żołnierz kampanii wrześniowej, polski Żyd ze Lwowa ukrywał się przez blisko cztery lata po aryjskiej stronie. Kiedy zdobył dokumenty i przybrał nazwisko Marek Włodarski, uciekł do Warszawy, gdzie został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego Stutthof. Doświadczenie Holokaustu odcisnęło się w jego sztuce.
37:12 2021_02_26 21_11_08_PR1_kulturalna_jedynka.mp3 "Henryk Streng-Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski" (Kulturalna Jedynka)
Po wojnie tworzył w duchu modernizmu, co czyniło jego obrazy - mimo treści - nieodpowiednimi z przyczyn formalnych. Obecnie dzieła Strenga/Włodarskiego są poszukiwane i wysoko cenione na rynku aukcyjnym.
Bestia, Bóg i linia. Egzotyczna wystawa zawitała do Polski.
Kurator Piotr Słodkowski podkreśla, że wystawa została podzielona na sześć działów, które widz może oglądać. - Zadbaliśmy też o to, by komentarz w postaci tekstów nie był zbyt uciążliwy, ale towarzyszył, pomagał przejść przez poszczególne zagadnienia - wyjaśnia. Zaznacza, że poprzez życie i twórczość Henryka Strenga autorzy chcieli pokazać trochę obszerniejsze zjawiska, modernizm, lokalny modernizm, sztukę zaangażowaną, czyli taką, która chciała zmieniać świat. Na ekspozycji jest tożsamość polsko-żydowska i właśnie oglądanie zaczyna się od Lwowa, gdzie Henryk Streng urodził się i działał w okresie międzywojennym.
Wystawa prezentuje około 200 obiektów. - Zależało mi na tym, by zachować równowagę między pracami Strenga a pracami innych artystów, bo proszę pamiętać, że w gruncie rzeczy to nie ma być typowa wystawa monograficzna, lecz taka, która pokazuje kontekst, pewne ujęcia problemowe, bo tak naprawdę każdy z tych działów to jest oddzielny problem, który możemy sobie oglądać w oderwaniu - mówi kurator.
Twórcy wystawy starali się też, by prace z różnych działów wchodziły ze sobą w - jak to ujął Piotr Słodkowski - oczywiste dialogi. I choć pierwszoplanowym bohaterem jest Henryk Streng, to są też prace wielu innych artystek i artystów. - Chciałem się o nich upomnieć, przypomnieć ich, a myślę, że można tutaj zobaczyć wiele dzieł, które mogą sprawić dużo przyjemności albo skłonić do refleksji - mówi.
Na wystawie są również archiwalne filmy np. ze Szczepciem i Tońciem, duetem lwowskim, który robił furorę w latach trzydziestych, nie tylko we Lwowie, ale w zasadzie w całej Polsce.
Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie potrwa do 9 maja 2021 roku.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadził: Michał Montowski
Gość: Piotr Słodkowski (kurator wystawy "Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski")
Data emisji: 26.02.2021
Godzina emisji: 21.11
ag