Cudzoziemcy chętnie wybierają polskie uczelnie. Najczęściej Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:06
Studia w Polsce cieszą się ogromną popularnością wśród obcokrajowców. W poprzednim roku akademickim studiowało ich ponad 78 tysięcy, w tym połowę stanowili Ukraińcy. Młodzież z jakich państw najchętniej studiuje w Polsce?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixaba.com

Posłuchaj
04:11 Jedynka/Ekspres Jedynki - 15.04.2021 studenci Nasz kraj licznie wybierają również studenci z Indii i Turcji, natomiast z Europy Zachodniej - Norwegowie i Niemcy (Ekspres Jedynki)

Zdecydowaną większość studentów pochodzących z innych państw stanowią Ukraińcy. W roku akademickim 2019/2020 na polskich uczelniach było ich ponad 39 tysięcy. Między innymi Helena, która uczy się nad Wisłą już od sześciu lat i po zrobieniu licencjatu na prywatnej uczelni, postanowiła uzyskać tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim.

stare miasto 1200.jpg
Spacery warszawskie, czyli krótkie przygody na terenie wybranej dzielnicy

- To było świeżo po Majdanie. Wiele rodzin na Ukrainie podjęło taką decyzję, ponieważ życie tam było po prostu niebezpieczne. Poza tym polskie uczelnie, zwłaszcza prywatne, bardzo mocno reklamowały się na Ukrainie - mówi Helena.

Białorusini, Turcy i…

Na drugim miejscu na liście państw, których obywatele studiują w naszym kraju, jest Białoruś. Białorusinów w poprzednim roku studiowało 8300. Nasz kraj licznie wybierają również studenci z Indii i Turcji, natomiast z Europy Zachodniej - Norwegowie i Niemcy. Zauważalny jest też duży wzrost zainteresowania wśród państw Azji Środkowej i Kaukazu.

- W roku akademickim 2019/2020 w Polsce kształciło się ponad 1300 studentów z Kazachstanu i ponad 1200 z Azerbejdżanu. Na polskich uczelniach najbardziej zwiększyła się jednak liczba obywateli Uzbekistanu, w ciągu roku wzrosła ona prawie o połowę i przekroczyła 1000 studentów (…). Liczba cudzoziemców studiujących w Polsce pomiędzy 2012 a 2019 rokiem wzrosła prawie czterokrotnie - podkreśla dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.

Pandemia nie odstrasza cudzoziemców

Przyjazdów zagranicznych studentów do Polski nie powstrzymała nawet pandemia. - Według danych z końca grudnia 2020 roku wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego odsetek studentów zagranicznych pozostał bez zmian w stosunku do ubiegłego roku i wynosi 6,6 proc. - potwierdza Anna Modzelewska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Z kolei Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki, nie ma wątpliwości, że mimo nauki zdalnej na wielu uczelniach zainteresowanie studiami w Polsce jest nadal bardzo duże. - Widać to chociażby po statystykach dotyczących zainteresowania programami skierowanymi do studentów mieszkających poza Polską - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 15.04.2021 

Godzina emisji: 16.25

DS

Czytaj także

Ważne zmiany dla emerytów w rozliczaniu PIT

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:42
Do niektórych emerytów, do których zazwyczaj ZUS wysyłał PIT 40, w tym roku wysłał PIT 11A. Spowodowała to zmiana w Ustawie o podatku dochodowym z czerwca 2020 roku. - PIT 40 otrzymali tylko ci świadczeniobiorcy, którzy mają ustaloną niedopłatę lub saldo podatku równe zeru - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie oprocentowanie kredytów. Uważaj, bo "stopy procentowe będą się zmieniać"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:32
Polacy, mimo pandemii, coraz częściej zaciągają kredyty. Częściowo jest to spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi. Czy faktycznie mamy do czynienia z okazją, która drugi raz może się już nie powtórzyć? Czy jednak lepiej uważać, żeby nie popaść w kłopoty finansowe?
rozwiń zwiń