78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 16:10
W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Składanie wieńców przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie
Składanie wieńców przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

mid-21419098 (1).jpg
Dr hab. Grzegorz Berendt: powstańcy z getta warszawskiego nie mieli nadziei na zwycięstwo

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uczestnicy powstania w warszawskim getcie walczyli do samego końca i umierali jak bohaterowie. - Nie godzili się na śmierć w obozach, nie godzili się na śmierć w komorach gazowych - mówił.  - To była walka do końca, bo oni nie mieli prawa do kapitulacji - dodał prezydent. Zwrócił uwagę, że walczący wiedzieli, że nie mogą liczyć na to, że zostaną potraktowani jak jeńcy wojenni, nie mogli więc liczyć na to, że zostaną objęci jakimikolwiek międzynarodowymi konwencjami.


Posłuchaj
04:04 Jedynka-19-04-2021-ekspres-jedynki.mp3 78 rocznica powstania w getcie warszawskim (Ekspres Jedynki)

 

Andrzej Duda przypomniał, że Żydzi, którzy przeżyli powstanie w getcie walczyli również potem w Powstaniu Warszawskim, a ich przodkowie brali udział we wszystkich bitwach toczonych o niepodległość Polski. - Powstanie w getcie było pierwszym powstaniem w Warszawie i w okupowanej Europie - podsumował prezydent.

Naczelny rabin Polski Michael Schuldrich podkreślał, że 19 kwietnia ma kilka wymiarów. - Ten dzień jest inspiracją, że można walczyć o coś, co jest moralnie słuszne - mówił.

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski podkreślał symbolikę żydowskiego zrywu. - Getto warszawskie jest na świecie symbolem walki o godność i szacunek - wskazywał. Jego zdaniem, rocznica powinna być dla wszystkich ludzi symbolem walki o godność i prawa człowieka. Hołd powstańcom złożyli też mieszkańcy Warszawy, którzy podkreślali, że historia Żydów, to również historia narodu polskiego.

W powstaniu i egzekucjach zginęła większość bojowników, a ludność została wywieziona do obozów zagłady. Teren getta został zniszczony, a symbolicznym końcem likwidacji getta było wysadzenie w powietrze 16 maja 1943 roku z rozkazu Jürgena Stroopa Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Autor materiału: Witold Banach

Data emisji: 19.02.2021 

Godzina emisji: 15.24

ag

Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk: powstanie w getcie warszawskim to wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 11:30
- Powstanie w getcie warszawskim jest kartą historii Rzeczypospolitej. Stało się również punktem odniesienia dla państwa Izrael, jego kodem kulturowym. Było to wołanie o godność i honor Żydów, którzy powstali przeciwko Niemcom - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak zginąć, to w walce". Krzysztof Jabłonka o powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 22:05
- Walkę zdecydowano się rozpocząć z dwóch powodów, po pierwsze zgromadzono broń, a po drugiej, zmniejszyła się liczba ludzi w getcie, to było po gigantycznych wywózkach ludzi do Treblinki, łatwiej było podjąć walkę. Ci, którzy zostali, postanowili stawić opór i nie zginać, jak to mówiono, na marne - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
rozwiń zwiń