Królowa Elżbieta II kończy 95 lat. W tym roku to szczególny jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:14
Elżbieta II z dynastii Windsor jest królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także 15 innych państw należących do Wspólnoty Brytyjskiej, w tym Jamajki, Kanady czy Nowej Zelandii. Monarchini spędza zawsze ten dzień prywatnie. W tym roku to będą szczególne urodziny, bo bez pochowanego w sobotę męża, księcia Filipa.
Z okazji 95. urodzin królowej Elżbiety II przystrojono ogrodzenie Pałacu Buckingham
Z okazji 95. urodzin królowej Elżbiety II przystrojono ogrodzenie Pałacu BuckinghamFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

filip-pap-1200.jpg
Książę Filip na nieznanych wcześniej zdjęciach. Opublikowała je rodzina królewska

Królowa, zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w osiemnastym wieku przez króla Jerzego II, obchodzi urodziny dwa razy w roku. Prywatnie, w rocznicę faktycznego przyjścia na świat oraz publicznie, w drugą sobotę czerwca. Chodzi o to, by publiczne obchody mogły się odbywać wtedy, kiedy jest największa szansa na ładną pogodę.


Posłuchaj
02:43 Jedynka-21-04-2021-ekspres-jedynki-elżbieta.mp3 95. urodziny królowej Elżbiety II (Ekspres jedynki)

 

W dzień urodzin nie było tradycyjnych wystrzałów armatnich. Początkowo dwór informował też, że zrezygnuje ze zwyczajowego opublikowania zdjęcia monarchini. Ostatecznie jednak fotografia ukazała się. W krótkim oświadczeniu, jakie zostało opublikowane przez kancelarię królowej, znalazły się podziękowania od Elżbiety II za słowa wsparcia - jak napisano - "w bardzo smutnym czasie", czyli okresie żałoby w rodzinie królewskiej. W tym roku, ze względu na pandemię, odwołano planowane na czerwiec imprezy, czyli uroczysty przelot samolotów RAF, uliczne przyjęcia i królewskie pozdrowienie z balkonu Buckingham Palace.


funeral mid-epa09141536 1200.jpg
Wielka Brytania pożegnała księcia Filipa. Ceremonia ograniczona z powodu pandemii

Elżbieta II jest najdłużej obecnie panującym monarchą na świecie. Jako głowa państwa królowa ma niebywale mocne uprawnienia formalne. Powołuje premiera i jego ministrów, zwołuje parlament i zatwierdza uchwalone przez posłów prawa. Ale wszystko to robi na wniosek aktualnego rządu. Jest też głową Kościoła anglikańskiego.

Monarchini unika wypowiedzi na tematy bieżące, aby nie mieszać się w spory polityczne. Jednak w lutym 2021 roku zachęcała do szczepień przeciwko koronawirusowi. Podkreślała, że przyjęcie zastrzyku to dbałość o innych członków społeczeństwa.

Królowa jest bardzo popularna wśród Brytyjczyków. Wielu jej poddanych wyraża życzenie, żeby zasiadała na tronie aż do śmierci. Elżbieta II znana jest też z dystansu do siebie. W 2012 roku wystąpiła w wideoklipie otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Londynie i wraz z agentem 07 Jamesem Bondem, czyli aktorem Danielem Craigiem wyskoczyła z helikoptera.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Grzegorz Krakowski

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 16.27

ag

Zobacz więcej na temat: Elżbieta II Wielka Brytania

Czytaj także

Odejście księcia Filipa a przyszłość Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 23:00
W poniedziałkowym "Klubie Trójki" kontynuowaliśmy rozmowę o księciu Edynburga – Filipie. Czy odejście symbolu "Wielkiego Pokolenia" wpłynie na Wielką Brytanię, która od paru lat i tak przechodzi dosyć poważny kryzys tożsamościowy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Całe moje życie, długie czy krótkie, poświęcę imperium". Elżbieta II kończy 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:00
21 kwietnia królowa świętuje tylko urodziny prywatne. Jako władczyni przysługują jej ponadto urodziny oficjalne, które, zgodnie z wielowiekową tradycją brytyjskiej monarchii, przypadają zawsze w jedną z czerwcowych sobót. Jednak gdy Elizabeth Alexandra Mary Windsor przyszła na świat w 1926 roku, nikt nie spodziewał się ani tego, że kiedyś będzie królową, ani tego, że tak szybko zasiądzie na tronie.
rozwiń zwiń