Jak będzie wyglądała "covidowa" gala wręczania Oscarów?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 09:01
Najbliższe dni będą wyjątkowe dla miłośników filmu. W nocy z niedzieli na poniedziałek po raz 93. wręczone zostaną Nagrody Akademii Filmowej - Oscary. Z uwagi na pandemię COVID-19, gala będzie miała niecodzienny przebieg.
Gala Oscarów z uwagi na pandemię będzie miała niecodzienny przebieg
Gala Oscarów z uwagi na pandemię będzie miała niecodzienny przebiegFoto: www.pixabay.com

Czytaj też:
shutterstock oscar free oscary free 1200.jpg
Mechanizmy Oscarowe. Jak zrobić film, żeby otrzymał on nagrodę?

Tegoroczna ceremonia wręczenia Oscarów będzie wyjątkowa. Przede wszystkim odbędzie się nie - jak dotąd - w marcu, ale pod koniec kwietnia. Co jednak ważniejsze, niemożliwe stało się zgromadzenie wszystkich nominowanych i zaproszonych gości w Teatrze Dolby w Hollywood. Z tego powodu gala po raz pierwszy odbędzie się w czterech miejscach naraz.

Poza Hollywood i słynnym węzłem przesiadkowym w Los Angeles, wytypowano również Londyn oraz Paryż. Stamtąd, satelitarnie, mają łączyć się te gwiazdy, które nie są w stanie dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Całkowicie zrezygnowano z połączeń przez platformę "Zoom". Organizatorzy stwierdzili, że mogłoby to osłabić wysiłki mające na celu zapewnienie "bezpiecznego i przyjemnego wieczoru".

Posłuchaj
03:36 _PR1_AAC 2021_04_21-15-43-52.mp3 Nietypowa gala wręczenia Oscarów (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Ciężko wskazać faworyta

O statuetkę w najważniejsze kategorii - "Najlepszy film" - powalczy osiem tytułów. Dziennikarz filmowy Marcin Radomski uważa, że zwyciężyć powinien obraz "Sound of metal" Dariusa Mardera. - Zadaniem reżysera jest nie tylko głoszenie jakiejś prawdy, ale jej odkrywanie. I tak jest właśnie w filmie "Sound of metal". Reżyser opowiada historię perkusisty tracącego słuch (...), ale to jest przede wszystkim film o dojrzewaniu do niezależności - mówi w "Ekspresie Jedynki".

Allan Starski i Łukasz  Żal - członkowie Amerykańskiej Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej - zastrzegli, że nie zdradzą jak głosowali, ale podzielili się z Joanną Sławińską opiniami o szansach nominowanych do Oscara w tym roku.


Posłuchaj
03:08 Jedynka-23-04-2021-ekspres-jedynki.mp3 Allan Starski i Łukasz Żal o Oscarach w 2021 roku (Ekspres Jedynki)

 


Czytaj też:
oscary1200.jpg
Oscary po nowemu. Co się zmieniło?

Werdykt Akademii może być jednak zupełnie inny. Dużo mówi się o filmie "Nomadland". To historia kobiety po sześćdziesiątce, która po utracie majątku rozpoczyna wędrowne życie nomada. - To jest faworyt. Film od dawna uwielbiany przez publiczność festiwalową, uhonorowany już m.in. nagrodą w Wenecji i Złotym Globem - tłumaczy gość audycji. Dodaje jednak, że wadą filmu jest sentymentalizm. - To takie klasyczne kino drogi - uważa.

Polski akcent

W gronie nominowanych jest również Polak - Dariusz Wolski. Ceniony w Stanach Zjednoczonych operator filmowy mieszkający i pracujący w Los Angeles. W swojej bogatej karierze angażował się w tworzenie takich dzieł jak "Mroczne miasto", "Alicja w Krainie Czarów", "Obcy: Przymierze" czy saga "Piraci z Karaibów". Do tegorocznych nagród filmowych nominowany został za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata".

YouTube/Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Daniel Wydrych

Materiał: Joanna Sławińska

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 15:43

mg/kh

Czytaj także

Niezwykły przypadek Glenn Close

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 17:15
Ogłoszono nominacje do Oscarów, najbardziej znanej, prestiżowej i pożądanej nagrody w przemyśle filmowym. Wśród nominowanych znalazła się także znakomita aktorka Glenn Close – już po raz ósmy w swojej karierze. I choć trudno w to uwierzyć, nigdy jeszcze nie odebrała statuetki. Czy tym razem jej się to uda?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"On był drogowskazem". Zygmunt Malanowicz we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:30
Aktor, reżyser i scenarzysta Zygmunt Malanowicz zmarł w niedzielę (4.04). Miał 83 lata. Zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach Nowego Teatru. Był ulubionym aktorem Krzysztofa Warlikowskiego.
rozwiń zwiń