Prapremiera opery "Hiob" na podstawie dramatu Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 15:43
Prapremiera w świecie opery to wyjątkowe święto, zdarza się nieczęsto. W niedzielę (25.04) odbyła się prapremiera opery "Hiob" Krzesimira Dębskiego, który znany jest nie tylko z muzyki filmowej, jazzowej czy piosenek. Również autor dramatu, na podstawie którego powstało libretto, jest powszechnie znany. Polska Opera Królewska zaprosiła na prapremierę opery na podstawie dramatu Karola Wojtyły.
Gaspare Traversi  Hiob. Obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
Gaspare Traversi "Hiob". Obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: MNW

 

Dębski Krzesimir 1200x660.jpg
Krzesimir Dębski: pisanie piosenek jest proste

"Hiob" to młodzieńczy dramat Karola Wojtyły z roku 1940, wzorowany na starotestamentowej Księdze Hioba. W utworze rozbudowana jest czasoprzestrzeń: przeplata się starożytność, czas ewangeliczny oraz okres I i II wojny światowej. Dramat próbuje przybliżyć zagadnienie cierpienia, wolnej woli człowieka oraz roli Boga w kontekście okrucieństwa wojny.


Posłuchaj
03:16 Jedynka-23-04-2021-ekspres-jedynki-hiob.mp3 Prapremiera "Hiob" według dramatu Karola Wojtyły (Ekspres Jedynki)

 


EN_01181649_0008%20Krzesimir%20D%c4%99bski.jpg
Krzesimir Dębski - kompozytor wszechstronny

Reżyser Tomasz Cyz zaznacza, że "Hiob" jest dziełem współczesnym. - Wyznacza to muzyka, a muzyka została napisana w roku 2019 i 2020 - wyjaśnia. On, jako reżyser, nie wyobraża sobie, aby dramat umiejscowić w kostiumie historycznym, nawet jeśli kompozytor Krzesimir Dębski nie operuje językiem skrajnie współczesnym. - Ta muzyka jest z dziś, więc my tę historię rozpoczynamy dziś, a gdzie ją skończymy, niech każdy widz sobie na to pytanie odpowie - dodaje.

Tomasz Cyz zaznacza, że "Hiob" to opowieść o człowieku, który doświadcza cierpienia, ale ważnym elementem jest też zbiorowość, wspólnota, czyli chór. - I my to cierpienie obserwujemy przez ich reakcję - podkreśla.

Krzesimir Dębski podkreśla, że historia jest biblijna, więc on starał się nawiązać do muzyki biblijnej. - Odtwarzam muzykę babilońską, bo to dzieje się gdzieś w Babilonie, może gdzieś na terenach dzisiejszego Iranu - mówi. W dalszych częściach starał się nawiązać do opisywanego okresu. - Okres Średniowiecza to misterium, jest też muzyka renesansowa, opera barokowa, potem jest klasyczna opera i mamy muzykę współczesną - mówi muzyk. Są nawet elementy awangardowe i jazzowe. Przypomina, że dla Karola Wojtyły inspiracją był starogrecki teatr i dla niego też, stąd są komentarze ze strony chórów.

Autor dramatu wiernie odwzorował historię cierpiętnika ze Starego Testamentu, dodając kilka "własnych" elementów. W utworze pojawia się chór (choreuty), prolog, epilog - zaczerpnięte z tradycji dramatu antycznego. Zmienia się zakończenie, występuje postać Syna Człowieczego, o którym nie ma mowy w Starym Testamencie.

Kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Karolak, a w tytułowej roli wystąpi baryton Adam Kruszewski. Prezentacja dzieła, ze względu na obostrzenia dotyczące funkcjonowania instytucji kultury, odbędzie się online bez udziału publiczności.

***

Prapremiera opery "Hiob" odbyła się 25 kwietnia 2021, niedziela, od godziny 19:00 na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej. 

***

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 15.43

ag

Czytaj także

Krzesimir Dębski i osobiste melodie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 16:22
Znakomity kompozytor, skrzypek i dyrygent podzielił się w tygodniu (10-14.08) swoimi muzycznymi propozycjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"In te domine speravi". Wojtyła/Dębski i "Hiob"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:45
- Hiob zadaje mnóstwo pytań, ale w warstwie podskórnej czuje się pióro i mistycyzm Karola Wojtyły, który miał dopiero 20 lat. W tym młodym umyśle już się kłębiły pewne rzeczy, o których przekonaliśmy się podczas niezapomnianego pontyfikatu Jana Pawła II -  mówił w "Poranku Dwójki" baryton Adam Kruszewski, który wykona tytułową partię Hioba w operze skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego. Premiera 25 kwietnia w mediach społecznościowych Polskiej Opery Królewskiej.
rozwiń zwiń