PESTKA 2021. Wielkie święto sztuki awangardowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 10:40
W Jeleniej Górze (28 kwietnia) rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej "Pestka". W tym roku wydarzenie potrwa nie kilka dni, a prawie dwa miesiące. I choć otwarcie miało charakter online, to pod koniec maja chętni będą mogli brać udział w festiwalu na żywo.
Plakat 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021
Plakat 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021Foto: Mat.promocyjne

Czytaj też:
Ładysz 1200.jpg
Pożegnanie Bernarda Ładysza

Rozwinięcie pierwotnej nazwy festiwalu brzmi: Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej i jak mówią organizatorzy, nazwa te w pełni oddaje atmosferę imprezy. Co roku w jej ramach odbywają się koncerty, wystawy, warsztaty i panele dyskusyjne.


Posłuchaj
03:33 _PR1_AAC 2021_04_28-15-43-44.mp3 W Jeleniej Górze rozpoczyna się święto sztuki awangardowej (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

W tym roku, 29 maja, organizatorzy festiwalu udostępnią na wszystkich salach 50 proc. miejsc. Wcześniej jednak, 28 kwietnia, o godzinie 19 w ramach inauguracji, zaśpiewała aktorka i piosenkarka Karolina Czarnecka. Wydarzenie transmitowano na oficjalnym kanale wydarzenia na Facebooku oraz na Youtube.

Festival Pestka/transmisja z otwarcia 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021

Różnorodna oferta

Podczas festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowano liczne spektakle teatrów niezależnych i offowych dla dzieci i dorosłych, ale ważną częścią imprezy będą również wydarzenia muzyczne. - Oprócz wspaniałych dwudziestu spektakli, które będziemy prezentować, podczas festiwalu zaprezentuje się sześć formacji muzycznych - mówi w "Ekspresie Jedynki" Łukasz Duda, dyrektor artystyczny wydarzenia.


Czytaj też:
Szaflarska 1200.jpg
"Szaflarska. Grać aby żyć" - opowieść o kobiecie silnej i tajemniczej

W Jeleniej Górze pojawią się takie zespoły jak Ala/Zastary, Kroke, Beluga Stone czy Tantfreaky. To jednak nie wszystko. - Akademia wyobraźni przedstawi piękną historię "Baśni o dwóch braciach". Jest to spektakl muzyczny - tłumaczy Łukasz Duda. Koncerty zaplanowano na przełom maja i czerwca. Wtedy też odbywać się będą spektakle wyreżyserowane m.in. przez Maciej Stuhra i Pamelę Leończyk.

Atrakcje dla całej rodziny

Od 6 maja w ramach festiwalu całe rodziny będą mogły brać udział w warsztatach z różnych dziedzin. - Dziennikarstwo teatralne, sztuka pantomimy, warsztaty stricte teatralne, warsztaty aktorskie, także każdy kto interesuje się teatrem, ma szansę tutaj się spróbować i spotkać się z mistrzami, którzy przekażą część swojego warsztatu - mówi dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Jarosław Gromadzki.

Fb/Pestka Festival

Hasłem tegorocznej edycji jest: "Razem! Dokąd?". - Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo? Dokąd zmierzamy jako artyści? Dokąd zmierzamy w tym jakże trudnym czasie pandemicznym? (...) Spektrum postrzegania będzie bardzo szerokie i mam nadzieję, że choć odrobinę zbliżymy się do tej odpowiedzi: "dokąd zmierzamy razem"? - tłumaczy na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Łukasz Duda. Festiwal oficjalnie zakończy się 25 czerwca.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Daniel Wydrych

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 15:43

mg/kh

Czytaj także

Dyrektor NInA: te nagrania nas przetrwają

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 20:00
O misji Narodowego Instytutu Audiowizualnego opowiadał w audycji "O wszystkim z kulturą" Michał Merczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Rok temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń