Matury czas zacząć! Dziś egzamin z języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 10:09
Już dziś około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników rozpoczyna maturalny maraton. Pierwszym wyzwaniem, które czeka na uczniów, jest egzamin pisemny z języka polskiego.
Egzamin maturalny w czerwcu 2020 r. w Warszawie
Egzamin maturalny w czerwcu 2020 r. w WarszawieFoto: Andrzej Hulimka / Forum

Czytaj też:
shutterstock_ matura egzamin szkoła klasówka klasa uczniowie 1200 free.jpg
Matury i egzamin ósmoklasisty. Jak będą wyglądać w tym roku, jak w najbliższych latach?

Oprócz absolwentów do sesji egzaminacyjnej przystąpi prawie 100 tys. maturzystów z lat ubiegłych. Będą to osoby, które dotąd nie zdały egzaminów lub ci, którzy chcą poprawić swoje wyniki. W tym roku w formule egzaminów nastąpiły liczne zmiany. Wszystko z uwagi na pandemię COVID-19.

Posłuchaj
03:34 Jedynka/Ekspres Jedynki - 3.05.2021 matury We wtorek (4.05) rozpoczynają się egzaminy maturalne (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Zachwiany system edukacji

Wielomiesięczne nauczanie zdalne negatywnie wpłynęło na ilość i jakość przyswojonej przez uczniów wiedzy. Z tego powodu podjęto decyzję o kilku ułatwieniach dla maturzystów. - Cykl kształcenia w sposób obiektywny został zachwiany przez brak bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem i możliwości realizacji programu szkolnego (...). Jest to zatem z naszej strony taki delikatny ukłon, by ten zakres badanej wiedzy był troszeczkę mniejszy - tłumaczy w "Ekspresie Jedynki" Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji narodowej.

Fb/Ministerstwo Edukacji Narodowej

Szczegółowe wytyczne opublikowano w grudniu ubiegłego roku w dokumencie "Wymagania egzaminacyjne". Zrezygnowano m.in. z przeprowadzania obowiązkowych egzaminów ustnych. Eksperci szacują, że - w zależności od przedmiotu - ograniczono od 15 do 25 proc. materiału - W przypadku egzaminu maturalnego z matematyki zawężony został zakres wiadomości dotyczący brył czy dowodów geometrycznych. W przypadku języka obcego zawężono zakres struktur gramatycznych i leksykalnych - mówi gość audycji Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Czytaj też:
matura 1200 shutt.jpg
Własne długopisy i kanapki, zakaz przynoszenia maskotek. Zasady sanitarne na maturze

Egzamin w reżimie sanitarnym

Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym, z uwagi na pandemię koronawirusa matury zostaną przeprowadzone przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. - Młodzież i nauczyciele już są przyzwyczajeni i przygotowani. Jako Ministerstwo Edukacji Narodowej jesteśmy przekonani, że polska szkoła jest bardzo dobrze przygotowana do przeprowadzenia egzaminu maturalnego - deklaruje wiceminister edukacji narodowej Tomasz Rzymkowski.

YouTube/Centralna Komisja Egzaminacyjna

Szerokie rozstawienie stolików w salach egzaminacyjnych czy obowiązek posiadania przez uczniów maseczki to jedynie część obowiązujących zasad. - Kiedy uczeń przyjdzie w wierzchnim ubraniu, to ubrania będą chowane do jednorazowych worków, żeby nie mogły stykać się z innymi ubraniami - mówi Renata Kobiera, starosta powiatu brzezińskiego. Dodaje też, że - inaczej niż w latach ubiegłych - to nie uczeń będzie losował stolik, ale nauczyciel wyposażony w jednorazowe rękawiczki. 

Wyniki 5 lipca

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja, a sesja ustna od 19 do 21 maja. Uczniowie, którzy z różnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminów w terminie, będą mogli zrobić to w sesji dodatkowej (1 - 16 czerwca). Ogólnopolskie wyniki tegorocznych matur ogłoszone zostaną 5 lipca. Osoby, które nie zdadzą jednego przedmiotu, mają prawo do poprawki 24 sierpnia. W przypadku niezdania więcej niż jednego przedmiotu do ponownych egzaminów należy przystąpić w przyszłym roku.

Maturzystom, którzy zakwestionują uzyskany wynik, przysługuje prawo do wglądu w pracę i złożenia odwołania: najpierw do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, a w razie dalszych zastrzeżeń - do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek należy złożyć w siedem dni od otrzymania z OKE informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Daniel Wydrych

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 3.05.2021

Godzina emisji: 16.26

Jedynka/PAP/IAR/mg

Czytaj także

Matura 2020 inna niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:41
Ta matura odróżnia się od tych w poprzednich latach. I to nie tylko dlatego, że nie będzie dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną tylko dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Również sposób przeprowadzenia egzaminów jest zupełnie inny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia wpłynęła na wyniki matur? Szef MEN skomentował tegoroczne egzaminy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 15:09
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział na konferencji prasowej prezentującej wyniki maturzystów, że średnie wyniki tegorocznych egzaminów nie odbiegają znacząco od wyników z lat poprzednich. 
rozwiń zwiń