Komary i meszki - swędzący problem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 10:20
Potrafią skutecznie zepsuć radość z przebywania na łonie natury. Komary i meszki co roku atakują odsłonięte części ludzkiego ciała. Jak nie dopuścić do ukąszenia, a jeśli już do niego dojdzie, to co zrobić, by zminimalizować skutki?
Jak skutecznie walczyć z ukąszeniami niegroźnych owadów?
Jak skutecznie walczyć z ukąszeniami niegroźnych owadów?Foto: shutterstock.com/Tiplyashina Evgeniya

Czytaj też:
komary free laboratorium free badanie free shut 1200.jpg
Po co są komary?

Objawy pogryzienia przez komary i meszki są bardzo typowe, aczkolwiek nierzadko potrzebna jest wizyta u lekarza. Problem w tym, że w aptekach zaczyna brakować odpowiednich specyfików. Farmaceuci mówią już o pladze gryzących owadów. 


Posłuchaj
04:18 PR1_AAC 2021_05_18-16-23-31.mp3 Jak radzić sobie z plagą komarów i meszek? (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Higiena to podstawa

Każdy, kto choć raz stał się obiektem zmasowanego ataku oddziału komarów lub meszek, wie, jak uciążliwe objawy towarzyszą ukąszeniom. Od naszej reakcji często zależy to, jak szybko uporamy się z problemem. - Rozumiemy, że naturalnym odruchem przy swędzeniu jest drapanie się. Jednak nie zawsze drapiemy się czystą ręką, a zatem drapanie w tym miejscu, w którym ugryzły nas owady, dość często powoduje powstanie wtórnego zakażenia - mówi dr Teresa Żukowska, dermatolog.

Kiedy wtórne zakażenie powstanie, zdaniem gościa "Ekspresu Jedynki" można już mówić o problemie dużo bardziej złożonym. Tymczasem okazuje się, że rada na swędzenie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. - Pierwszym ratunkiem w przypadku ugryzienia jest najzwyklejszy puder w płynie. Proszę umyć to miejsce, osuszyć i posmarować pudrem w płynie - radzi dr Żukowska. Specyfik ten możemy dostać w aptece bez recepty, choć są również pudry recepturowe, robione na zamówienie.

Czytaj też:
pogoda słońce 1200
Ostatni dzień słonecznej pogody. Zbliża się ochłodzenie i deszcz

"Lubelskie zagłębie meszkowe"

Od wielu lat miejscem, w którym meszki występują w szczególnie dużych ilościach, jest Lubelszczyzna. To owady spokrewnione z komarami, ale walka z nimi nie jest tak oczywista. - Ich ugryzienia są w pierwszym momencie niebolesne. W przeciwieństwie do komarów trudno jest się zorientować, że jesteśmy ugryzieni - wyjaśnia prof. Rafał Gosik z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To zaś sprawia, że owady te mogą pić naszą krew swobodnie.

Po ugryzieniu mogą pojawić się odczyny alergiczne. Wówczas domowa medycyna już nie wystarczy. - Szczególnie zwracamy uwagę na sytuację, gdzie pacjent być może wie o swoich predyspozycjach alergicznych i o tym, że jego reakcja będzie większa aniżeli każdego innego człowieka ukąszonego. Wówczas należy pamiętać, że jest lekarz i tam trzeba szukać ratunku - przypomina dr Teresa Żukowska. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadząca: Karolina Rożej

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 16:23

mg

Czytaj także

Czy komary przenoszą koronawiursa SARS-CoV-2?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 17:06
Wielu naukowców na świecie bada roznoszenie patogenów przez różne owady. Czy koronawirusem można się zakazić przez ukąszenie komarów? - Jak do tej pory nie było żadnych dowodów na to, że komary są w stanie przenosić jakikolwiek typ koronawirusów - mówi prof. Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tegoroczna wiosna i lato zaskoczą nas pogodowo?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:28
Mimo tego, że zaczęła się już nie tylko astronomiczna, ale także kalendarzowa wiosna, nadal nie bardzo widać ją wokół nas. Jednak, jak prognozują synoptycy IMGW, do Polski powoli zbliża się wiosenne ocieplenie, a najbliższe dni mogą być ostatnimi w tym sezonie podczas których doświadczymy zimowej aury. 
rozwiń zwiń