"Nasz papież" - wyjątkowy komiks poświęcony Karolowi Wojtyle

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:37
Książek i filmów poświęconych Karolowi Wojtyle powstało wiele. Na rynku ukazał się tymczasem pierwszy obszerny komiks opowiadający o życiu papieża Polaka.
Nasz papież to pierwszy na rynku tak obszerny komiks biograficzny poświęcony Karolowi Wojtyle
"Nasz papież" to pierwszy na rynku tak obszerny komiks biograficzny poświęcony Karolowi Wojtyle Foto: https://komiksnaszpapiez.pl/

Czytaj też:
Jan Paweł II Karol Wojtyła 1200.jpg
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Krakowskie uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

Wydawnictwo pt. "Nasz papież" liczy ponad sto stron. Za ilustracje odpowiedzialny jest Tomasz Kleszcz, rysownik z Wadowic. Autorzy podkreślają, że od śmierci Jana Pawła II w roku 2005 urodziło się 6 milionów Polaków, dla których Karol Wojtyła to jedynie postać historyczna. 


Posłuchaj
03:50 PR1_AAC 2021_05_26-16-45-17.mp3 "Nasz papież" to pierwszy na rynku tak obszerny komiks biograficzny poświęcony Karolowi Wojtyle (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Mozolna praca

Zanim komiks trafił na rynek, należało przepracować wiele długich godzin. - Na planszę schodzi minimum dziesięć godzin. Przy dziewięćdziesięciu planszach mamy około tysiąca godzin. (...) Karol Wojtyła ma swoją specyficzną twarz. Nie da się rysować twarzy bez zdjęć, a nie mamy też ujęć twarzy Wojtyły z każdego okresu życia, z każdej perspektywy, więc jest to takie troszkę sztukowanie - mówi Tomasz Kleszcz.

Pomysłodawcy komiksu najpierw pomyśleli o scenariuszu, dopiero później zaczęli rozglądać się za rysownikiem. - Scenarzyści zaczęli współpracować z innym rysownikiem, ale szło to opornie. Później trafili na mnie. Byłem z Wadowic, więc zapaliła mi się lampka, że może by spróbować - dodaje autor rysunków. Biografia obejmuje czas od narodzin Karola Wojtyły aż po jego wyjazd na konklawe.

YouTube/Heaven Media

Dbałość o szczegóły

Nie tylko twarze bohaterów powstawały na podstawie fotografii. Autor zgromadził bogatą bazę zdjęć architektury i przyrody. - Przede wszystkim Zamek na Wawelu, nawet kościół i liceum w Wadowicach. Rysowanie architektury wymaga nakładu mnóstwa pracy, ale są to obiekty dość rozpoznawalne, więc lokacje z komiksu są lokacjami realnymi, na które można znaleźć materiały - mówi gość audycji.

Inaczej rzecz miała się z rysowaniem przyrody, a przede wszystkim z odwzorowywaniem Tatr, które tak ukochał sobie papież - Polak. - Wojtyła ma dość sporo ujęć, jak podróżuje po górach. Góry to w ogóle jest martwa natura, można więc niekoniecznie całkowicie się wzorować na realnie istniejących. Sprawa była trochę prostsza - podkreśla Tomasz Kleszcz.

Czytaj też:
Jan Paweł II 1979 1200.jpg
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Krakowskie uroczystości z udziałem prezydenta i premiera

Wierne odwzorowanie rzeczywistości

W formie obrazkowej Tomasz Kleszcz zawarł ogromną ilość autentycznych zdarzeń. Znajdziemy więc śmierć matki i brata Lolka, pobyt w kościele w Wadowicach, życie podczas II wojny światowej, starcia ze Służbą Bezpieczeństwa, ale również odwołania do pasji Karola Wojtyły: teatru czy górskich spacerów. - Z tyłu w komiksie mamy oczywiście kalendarium, można się podeprzeć, uzupełnić swoją wiedzę - wylicza rysownik.

Zadbano, by całość możliwie najwierniej oddała rzeczywistość. To nie interpretacja twórcza, ale fakty, z których stworzono płynną opowieść. - Nawet dialogi, które się pojawiają, w miarę możliwości oparte są na dokumentach, które tam były zlokalizowane przez scenarzystów, i którzy wprowadzili je do tego komiksu, wykonali z nich opowieść - podsumowuje gość Programu 1 Polskiego Radia. A za scenariusz odpowiadają Mariusz Chudy i Piotr Borucki.

A w przygotowaniu jest już część 2, opowiadająca historię od momentu wejścia na konklawe do ogłoszenia Jana Pawła II świętym.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Daniel Wydrych

Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 16:45

mg


Czytaj także

#PilnujcieMiTychSzlaków. Słowa Jana Pawła II hasztagiem akcji promującej efektywny wypoczynek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:53
Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zachęcają do aktywnego wypoczynku wśród polskich krajobrazów i publikowania zdjęć z wakacji z hasztagiem #PilnujcieMiTychSzlaków. Tymi słowami Karola Wojtyły zachęcają do akcji, która promuje mądry i efektywny wypoczynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umieranie na oczach świata. Jaką lekcję dała nam śmierć Jana Pawła II?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:28
W roku 100-lecia urodzin Karola Wojtyły - warto przywołać także "narodziny dla nieba" Jana Pawła II - czyli jego umieranie dla ziemi. 15 lat temu byliśmy świadkami śmierci świętego. Pokazał nam wtedy, jak umiera chrześcijanin. Bez przyspieszania tego procesu, bez ukrywania dokonującej się rzeczywistości "przechodzenia".
rozwiń zwiń