"Brawura, alkohol i używki". Największe grzechy wypoczywających nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:50
Przed rozpoczynającym się sezonem kąpielowym, warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady, które sprawią, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny. - Nie zostawiamy rozumu w domu, tylko zabieramy go ze sobą. To nasz rozsądek jest gwarancją bezpiecznych wakacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Szulc-Wrzos, ratownik wodny. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: AntonSokolov/shutterstock

shutterstock_bałtyk woda ratownik plaża 1200.jpg
Bezpieczne spędzanie czasu nad wodą
Posłuchaj
04:07 Jedynka/Ekspres Jedynki - 15.06.2021 woda Tylko w 2020 roku w Polsce utonęło 460 osób, natomiast w tym miesiącu woda pochłonęła już piętnaście ofiar (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Najważniejszą zasadą bezpiecznego wypoczynku jest to, że nie wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu. - Co roku zauważamy te same grzechy osób wypoczywających nad wodą. Brawura, niedocenianie potęgi żywiołu i oczywiście niestety alkohol oraz wśród młodych ludzi coraz większa ilość różnych innych środków odurzających - twierdzi Joanna Szulc-Wrzos.

Zdarza się również, że rodzice nie zwracają uwagi na swoje dzieci i… gubią je na plażach. - Ratownik nie jest niańką. Poza tym parę lat temu weszła moda na olbrzymie dmuchane zabawki i tu też zapominamy, że są to zabawki, które były projektowane na kąpieliska zamknięte i baseny. Dochodzi do sytuacji, że dziecko na takim jednorożcu czy flamingu w mgnieniu oka przestaje być w zasięgu ręki rodziców - dodaje Joanna Szulc-Wrzos.

Ratownicy mają ręce pełne roboty

Tylko w 2020 roku w Polsce utonęło 460 osób, natomiast w tym miesiącu woda pochłonęła już piętnaście ofiar. Mimo że sezon kąpielowy dopiero się rozpoczął, ratownicy mają pełne ręce roboty.

- Ostatnio był przypadek, że osoba zasnęła na materacu i wyniosło ją około kilometra w morze. Trzeba było wysłać statek, żeby dostarczył ją na brzeg. Nadchodzący weekend zapowiada się jako bardzo gorący, więc zobaczymy, jak to wyjdzie, ale przestrzegamy wszystkich, żeby wchodząc do wody być przede wszystkim uważnym. Poza tym ktoś powinien obserwować osoby wchodzące do wody, gdyby coś im się działo i trzeba było powiadomić odpowiednie służby, aby można było udzielić pomocy - informuje Antoni Potocki z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Korytarz życia i łańcuszek bezpieczeństwa

Okazuje się, że na plaży - podobnie jak na drodze - sporym ułatwieniem dla ratowników jest korytarz życia. - Wybierając miejsce na plaży, zostawmy wolny pas o szerokości pięciu metrów, biegnący przez jej środek. Dzięki naszej odpowiedzialnej postawie ratownicy dotrą na czas do osoby walczącej o życie - wyjaśnia sierż. Kamil Zwierzchowski z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

Przed wyjazdem na urlop warto także przećwiczyć tzw. łańcuszek bezpieczeństwa. Jak tłumaczy instruktor pływania Jerzy Burski, polega on na tym, że trzymamy się za ręce, najwyższa osoba wchodzi do wody i stopniowo podążamy w stronę osoby czeka na pomoc. - Ten na końcu - jeśli umie pływać, to naprawdę jest super - podaje jej rękę - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Klaudia Porębska

Goście: Joanna Szulc-Wrzos (ratownik wodny), Antoni Potocki (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa), sierż. Kamil Zwierzchowski (Komenda Miejska Policji w Świnoujściu), Jerzy Burski (instruktor pływania)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 16.26

DS

Czytaj także

Lot w Kosmos. Ile kosztuje taka wycieczka?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 11:14
Trwa licytacja miejsca w kapsule Blue Origin, która już 20 lipca zabierze pasażerów na wysokość ponad 100 kilometrów nad Ziemią, czyli poza umowną granicę ziemskiej atmosfery. Według ekspertów jest to początek komercyjnej turystyki kosmicznej. Aktualnie cena takiej wycieczki wynosi prawie trzy miliony dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon kąpielowy za pasem. O czym pamiętać, by było bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 14:46
Choć kwiecień i maj były wyjątkowo chłodne, a sezon kąpielowy jeszcze się nie rozpoczął, to ratownicy mają już ręce pełne roboty. Tylko w długi czerwcowy weekend utonęły cztery osoby.
rozwiń zwiń