Kto jest najmniej zadowolony z pracy zdalnej?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 14:49
Pandemia sprawiła, że praca zdalna na stałe zagościła w naszym życiu. Wstępne wyniki jednego z badań pokazują jednak, że wielu pracowników jest zainteresowanych powrotem do pracy stacjonarnej albo przynajmniej przejściem na tryb hybrydowy. Czy w przypadku utrzymania home office może dojść do przekształcania biurowców w… apartamentowce?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Vadym Pastukh

praca free 1200.jpg
Jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy po pandemii?
Posłuchaj
04:56 Jedynka/Ekspres Jedynki - 21.06.2021 praca zdalna Pojawia się jednak pytanie, na co ewentualnie można byłoby przeznaczyć biurowce? (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Badanie "#Wracamy do biur" ma sprawdzić, czy pracownicy branży IT, handlu, reklamy i bankowości są gotowi wrócić do pracy stacjonarnej. Docelowo o opinie zostanie zapytanych 5000 osób. Wstępne wyniki świadczą, że zainteresowanie powrotem jest spore. Dlaczego respondenci chcą wrócić do biur?

- Trudno im zachować równowagę życiową w momencie, kiedy pracują zdalnie. Biuro jest odpowiedzią również na to. Ludziom bardzo brakuje kontaktów i relacji nie tylko ze współpracownikami, ale okazuje się, że także bardzo potrzebują swoich zwierzchników i liderów, którzy mogą na bieżąco nie tylko kontrolować pracę, ale też motywować - wyjaśnia Aleksandra Stankiewicz, badaczka, socjolog i wykładowca psychologii.

Źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy - PIB/Praca zdalna: wyzwania dla pracowników i jak sobie z nimi radzić 

Efektywność pracy? Zdania są podzielone

Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, przedsiębiorcy częściej niż pracownicy źle oceniają jakość pracy zdalnej. - Po upływie kilkunastu miesięcy model zdalnego zatrudnienia, w wielu przypadkach zastosowany po raz pierwszy, przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy - twierdzi Halina Kochalska, rzecznik prasowy firmy.

Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i najmniejszych firm.

Z kolei co czwarty ankietowany nie ma pojęcia, czy zdalnie pracuje lepiej, czy jednak gorzej. Zdarza się, że firmy z branży IT badają czas pracy i efektywność swoich pracowników. - W mojej firmie robili takie badania. Klient miał obawy, czy pracownicy będą pracować tak jak dotychczas. Okazuje się, że ludzie, pracując w domu, robią jeszcze więcej, niż gdyby pracowali z biura - przyznaje jedna z pracownic.

Źródło: PracodawcyRP/Webinarium Praca Zdalna 2.0. Zdrowie, ekologia i cyberbezpieczeństwo jako wyzwania dla pracy zdalnej

Apartamentowce zamiast biurowców?

Na razie nic nie zapowiada, żeby z powodu pracy zdalnej doszło do załamania rynku biurowego. Pojawia się jednak pytanie, na co ewentualnie można byłoby przeznaczyć biurowce? - Na przykład w Wielkiej Brytanii bardzo często biurowce przekształca się na mieszkania - odpowiada krótko urbanista Kosma Nykiel.

Zdaniem eksperta Jedynki, przy obecnym rozgrzanym rynku mieszkaniowym w Polsce, można byłoby się spodziewać zainteresowania takimi apartamentami. - Różne inne funkcje mogą być dość trudne - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Michał Makowski

Data emisji: 21.06.2021

Godzina emisji: 15.37

DS

Zobacz więcej na temat: Patryk Michalski praca zdalna

Czytaj także

Historia opowiedziana przez świadków - wyjątkowy projekt IPN-u

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 09:18
Losy zwykłych ludzi tworzą wielką historię. Możemy się o tym przekonać dzięki najnowszej inicjatywie Instytutu Pamięci Narodowej. Jej początki sięgają jednak roku 2006, kiedy to rozpoczął ją śp. Janusz Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brawura, alkohol i używki". Największe grzechy wypoczywających nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:50
Przed rozpoczynającym się sezonem kąpielowym, warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady, które sprawią, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny. - Nie zostawiamy rozumu w domu, tylko zabieramy go ze sobą. To nasz rozsądek jest gwarancją bezpiecznych wakacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Szulc-Wrzos, ratownik wodny. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
rozwiń zwiń