Korytarze życia również na plażach. "Umożliwią szybsze dotarcie do osoby poszkodowanej"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:32
Ustawianie na plażach parawanów bardzo blisko siebie jest niebezpieczne i utrudnia pracę ratownikom, dlatego na terenie kąpielisk pojawiły się specjalne korytarze życia. Ratownicy zostaną też wyposażeni w dodatkowy sprzęt. 
Korytarz życia na plaży, Dębki
Korytarz życia na plaży, Dębki Foto: Agencja Forum

wakacje woda FORUM 1200.jpg
"Utopić się można zawsze i wszędzie - zwłaszcza podczas upałów". Ratownik o bezpieczeństwie nad wodą

- W województwie kujawsko-pomorskim odpowiednich miejsc do kąpieli jest obecnie 39 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - Wspieramy WOPR i w tym roku przekazujemy w ramach urzędu dla wszystkich organizatorów kąpielisk specjalne zestawy ratownicze - dodaje. 

Jak podkreśla wojewoda, korytarz życia na plażach jest bardzo ważną inicjatywą. - Ratownik, który obserwuje wodę, będzie miał przestrzeń do tego, by jak najszybciej dotrzeć do osoby poszkodowanej - mówi Mikołaj Bogdanowicz. 


Posłuchaj
03:12 Jedynka/Ej korytarze życia na plaży 29.06.2021mp3 Korytarze życia również na plażach. "Umożliwiają bardzo szybkie dotarcie do osoby poszkodowanej" (Ekspres Jedynki)

 

"Wyznaczenie trasy ratownikowi" 

Wybierając miejsce na plaży, należy zostawić wolny pas o szerokości 5 metrów biegnący przez środek plaży, mając świadomość, że tylko dzięki odpowiedzialnej postawie, ratownicy dotrą na czas do osoby walczącej o życie. 

- Korytarze życia wyznaczają trasę ratownikowi, gdzie będzie prowadził akcję ratowniczą - mówi Maciej Banachowski, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - To 7-metrowe parawany wiodące od stanowiska ratowniczego do samego brzegu. Korytarz życia nie pozwala na rozłożenie się ewentualnych plażowiczów w miejscu stanowiska ratownika i wyznacza drogę akcji ratowniczej. Dodatkowo każde kąpielisko otrzyma zestaw ABC, czyli maskę, płetwy i fajkę. Ratownicy zostaną też wyposażeni w apteczki typu nerka, gdzie zmieści się "pocket maska", która służy do szybkiej wentylacji osoby podtopionej - dodał prezes WOPR. 

Bezpieczeństwo nad wodą 

Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. - Będąc rozgrzanym, nie należy wchodzić do wody. Trzeba najpierw schłodzić organizm, a do wody wchodzić stopniowo - radzi Maciej Banachowski. - Najlepiej kąpać się w znanych miejscach, o łagodnym spadku dna. Nie wolno wchodzić do wody od razu po posiłku oraz po alkoholu lub innych środkach odurzających - przekonuje ekspert. 


. .

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Tatiana Adonis 

Data emisji: 29.06.2021 r. 

Godzina emisji: 15.26

ans