Przywrócono odwiedziny w szpitalach. "Teraz decydują o nich dyrektorzy"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 16:12
Szpitale po kilkunastu miesiącach przerwy przywróciły odwiedziny u pacjentów. Są jednak pewne ograniczenia. - Teraz o wszystkim decyduje kierownik podmiotu leczniczego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wojewoda lubelski Lech Sprawka. O czym musimy pamiętać, kiedy zamierzamy odwiedzić bliskich przebywających na szpitalnych oddziałach?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Photographee.eu/shutterstock


festiwal free 1200.jpg
Czy można zakazać wstępu na imprezy osobom niezaszczepionym?
Posłuchaj
04:07 Jedynka/Ekspres Jedynki - 7.07.2021 szpitale Jakie zasady obowiązują podczas odwiedzin w szpitalach? (Ekspres Jedynki)

Zakaz odwiedzin pacjentów obowiązywał od 12 marca 2020 roku aż do momentu wydania w czerwcu tego roku decyzji pozwalającej na wznowienie możliwości odwiedzin. - Wracamy do normalności, z jednym zastrzeżeniem, że szczególną uwagę musimy zwrócić na zasady epidemiczne. Jesteśmy ciągle w obliczu zagrożenia pojawienia się kolejnej fali koronawirusa - twierdzi Lech Sprawka.

Wojewoda lubelski dodaje, że teraz o sposobie odwiedzin u pacjentów, decydują dyrektorzy poszczególnych placówek medycznych.

Jedni przyjmują bez zaświadczeń

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie pacjentów można odwiedzać w godz. 14.00-19.00 i nie trzeba przedstawiać karty szczepienia. - Każdy pacjent, czy zaszczepiony czy niezaszczepiony, ma prawo do odwiedzin. Czas trwania odwiedzin to 15 minut. Ograniczamy go ze względu na to, że nie chcemy, aby w sali przebywała więcej niż jedna osoba - wyjaśnia dyrektor Piotr Matej.

- Dziennie mamy około 150 osób odwiedzających. Jest to dość duża liczba i pamiętajmy, że reżim sanitarny musi być jednak przestrzegany. Dlatego zasłaniamy usta i dezynfekujemy dłonie - słyszymy.

Inni wymagają specjalnych wniosków

Z kolei w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie, aby odwiedzić chorego, należy złożyć specjalny wniosek. - Ważne jest, żeby wniosek złożyć do godz. 14.00 w dni robocze. Składamy go w formie elektronicznej, natomiast jeżeli ktoś nie dysponuje takimi możliwościami, można w formie pisemnej - mówi rzecznik prasowy Alina Pospischil.

- Lekarz dyżurny, lekarz sprawujący opiekę nad danym pacjentem lub też inna osoba z oddziału decyduje, czy w danym momencie jest możliwość, żeby takie odwiedziny odbyły się. Pod uwagę brane jest, czy osoba, która skierowała wniosek o odwiedziny, ma jakieś objawy infekcji, a także to, czy w danym momencie na oddziale nie przebywa zbyt wielu odwiedzających - dodaje rzeczniczka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Karolina Ryniak

Data emisji: 7.07.2021 

Godzina emisji: 16.23

DS

Czytaj także

Grzywna, a nawet więzienie. Kłopotliwe pamiątki z wakacji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 14:30
Wakacyjne wyjazdy często wiążą się z egzotycznymi pamiątkami. Warto jednak pamiętać, że niefortunny upominek może narazić przyrodę danego państwa na degradację, a nas na konsekwencje prawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła podróż w czasie. W Małopolsce ruszyły pociągi retro

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 09:20
W ostatnią niedzielę, 4 lipca, w Małopolsce zainaugurowano przejazdy pociągami retro. Jeden z nich składa się z lokomotywy spalinowej z 1979 roku i zabytkowych, odrestaurowanych wagonów pasażerskich.
rozwiń zwiń