Piękne stroje i wytworne figury. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:17
Ruszyła 22. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". W programie widowiska na Rynku Głównym, a także seria pokazów tanecznych w ramach cyklu "Kraków tańcem malowany" prezentowanych w przestrzeni miejskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci "Kraków tańczy pod Wawelem".
Cracovia Danza
"Cracovia Danza"Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj
03:44 Jedynka/Ekspres Jedynki - 19.07.2021 cracovia danza Piękne stroje i wytworne figury. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" (Ekspres Jedynki)

 

Tematyka wydarzeń skupiona będzie wokół początków baletu w Polsce. Prezentowane pokazy i spektakle nawiązywać będą zarówno do repertuaru baletów dworskich wystawianych w Polsce i w Europie od XV do XVIII wieku, jak i do powstawania na terenie Rzeczpospolitej pierwszych profesjonalnych szkół baletowych i zespołów tanecznych. Festiwal potrwa do końca lipca.

Ciekawą pozycją w programie jest spektakl "Pierwsze baletu początki" w operalni Hetmanowej (24 lipca), opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. W przedstawieniu zobaczymy m.in. audycję baletową, rekonstrukcję lekcji tańca, uczniowską galę - spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki dworski bal. Poprzez prezentację oryginalnych choreografii z pierwszej połowy XVIII wieku, a także odpowiedni dobór muzyki i tańców, spektakl pokazuje, jaki repertuar mógł być wykonywany w dworskim teatrze, tzw. operalni, nad którą pieczę sprawowała Izabela Branicka, kasztelanowa krakowska.

25 lipca, na Rynku Głównym, zobaczymy nową produkcję Baletu Cracovia Danza Fêtes Galantes, nawiązującą do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka. Finezyjne obrazy taneczne zostały zainspirowane barokowymi ogrodami. Kontynuowany będzie zeszłoroczny cykl "Kraków tańcem malowany". W planach są trzy pokazy opowiadające tańcem o zabytkach i dziełach sztuki Krakowa: "Kiedy tańczą dzwony" nawiązujący do 500-lecia Dzwonu Zygmunta, "Harmonia mundi", przedstawiający artystyczną wizję teorii Kopernika i kolekcji astronomicznej Muzeum UJ oraz "Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej" - opowieść nawiązująca m.in. do chopinowskiej tradycji obecnej w krakowskiej Willi Decjusza. Wszystkie pokazy będą rejestrowane. Powstaną z nich filmy, które jesienią zostaną wyemitowane w TVP3 Kraków, a następnie pojawią się w internecie.


Czytaj także:


Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty "Kraków tańczy", które poprowadzą mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Zajęcia odbędą się w formule hybrydowej, online i stacjonarnie. Zaplanowany został także kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży "Kraków tańczy pod Wawelem". Reportaż o spektaklu "Pierwsze Baletu Początki – w operalni Hetmanowej". Profil: Cracovia Danza


Sponsorem audycji była PGE - Polska Grupa Energetyczna.


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzący: Patryk Michalski

Materiał: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 16.20

Jedynka/cracoviadanza.pl/kk

Czytaj także

Loda Halama - przetańczyła życie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 05:40
13 lipca 1996 roku w Warszawie w wieku 85 lat zmarła słynna tancerka, aktorka i choreografka, Loda Halama. W dwudziestoleciu międzywojennym była niezwykle popularną tancerką kabaretową, primabaleriną Teatru Wielkiego w Warszawie oraz gwiazdą polskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emil Wesołowski: choreografem trzeba się urodzić

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 20:00
- Nie wiem, czy od początku był we mnie taniec. Podobno reagowałem na muzykę, nieźle się ruszałem. Jednak początki w balecie są bardzo trudne: każą ćwiczyć godzinami, ustawiają w nienaturalnych pozycjach. Ale po dwóch latach byłem przekonany, że właśnie to chcę robić - opowiadał w Dwójce tancerz, choreograf i pedagog Emil Wesołowski, który w tym roku świętuje 55-lecie swojej pracy artystycznej
rozwiń zwiń