Natężenie pola elektromagnetycznego - w zasięgu ręki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 16:20
Każdy może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy - szybko, wygodnie i za darmo, przez internet. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach Wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Farknot Architect/shutterstock.com

smartfony pap arch 1200.jpg
Wyłącz smartfon na dobę, zyskasz trzy godziny. Dzień bez Telefonu


Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Obawy Polaków związane z promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dotyczące sieci 5G, wciąż pozostają żywe, a system SI2PEM powinien je zmniejszyć. 

Pomiar jest dostępny pod adresem si2pem.gov.pl. Na interaktywnej mapie Polski prezentuje poziomy pola elektromagnetycznego (PEM) z dokładnością do 1 metra kwadratowego. System powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych, nie tylko obywatelach, ale także np. o operatorach planujących rozbudowę sieci.


Posłuchaj
02:40 Jedynka-20-07-2021-ekspres-jedynki-promieniowanie.mp3 Mapa pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego (Ekspres Jedynki)

internet 1200 free.jpg
Zobacz, jak pandemia wpłynęła na usługi internetowe i telewizyjne. Jest najnowszy raport

Nowy system jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się głosy o przekraczaniu w Polsce dopuszczalnych wartości PEM i niewystarczającej kontroli ich emisji. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ma nadzieję, że dzięki systemowi będzie możliwe rozbijanie pewnych mitów. - Od dziś każdy może sprawdzić wartości natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce, zarówno wartość teoretyczną, jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria - mówi. 

System SI2PEM pozwala w prosty sposób sprawdzić, jakie natężenie pól elektromagnetycznych wytwarzają instalacje telekomunikacyjne w Polsce, przede wszystkim należące do operatorów telefonii komórkowej. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM.

Rafał Pawlak z Instytutu Łączności zapewnia, że wystarczy kliknąć w kropkę reprezentującą interesujący kogoś punkt pomiarowy. - Dostajemy podaną w prosty i przejrzysty sposób informację, jaka była zmierzona wartość natężenia pola elektromagnetycznego, jaki procent dopuszczalnego limitu ta wartość stanowi, który operator wykonał pomiar i kiedy, a także jakiej stacji bazowej wynik pomiaru dotyczy - wyjaśnia.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Tomasz Zielenkiewicz

Data emisji: 20.07.2021 r. 

Godzina emisji: 16.20

ag


Czytaj także

Nadchodzi kolejna generacja sieci komórkowej. Zobacz, na czym polega 5G

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 09:21
Temat sieci 5G staje się coraz bardziej popularny, a mimo to wciąż niewielu zdaje sobie sprawę, na czym ta technologia naprawdę polega. Czy właśnie stoimy na progu rewolucji technologicznej i wielkich zmian?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieograniczony dostęp do wszystkiego". Holenderski raport ujawnia działania Huawei

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 14:15
Chiński koncern Huawei miał dostęp do danych milionów klientów niderlandzkiego koncernu telekomunikacyjnego Telfort. Holenderskie służby wywiadowcze przestrzegają przed szpiegostwem przemysłowym Chińczyków.
rozwiń zwiń