Człowiek czy maszyna? Polacy podzieleni w ocenie kas samoobsługowych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 14:25
Choć kolejne sieci sklepów wprowadzają kasy samoobsługowe, a większość ankietowanych respondentów opowiada się za takim rozwiązaniem, to jednak grupa tradycjonalistów wciąż jest liczna. Wielu z nas podświadomie czeka na nieśmiałe pytanie: "Czy mogę być winna grosika?".
Czy kasy samoobsługowe to przyszłość handlu?
Czy kasy samoobsługowe to przyszłość handlu?Foto: Miroslaw Pieslak / Forum

Czytaj też:
owoce warzywa sklep handel ceny  free shutterstock 1200.jpg
"Fale upałów nie są dobre dla upraw". Dr Witold Boguta o cenach warzyw i owoców

W lipcu 2020 roku przeprowadzono badanie, z którego wynika, że ponad 66 proc. Polaków nie tylko akceptuje wprowadzanie do sklepów kas samoobsługowych, ale wręcz postuluje zwiększenie ich liczby. Czy ten statystyczny trend widać również na co dzień? A na co skarżą się przeciwnicy automatyzacji?


Posłuchaj
04:20 PR1_AAC 2021_07_26-17-22-18.mp3 Czy kasy samoobsługowe to przyszłość handlu? ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

W czym mogę pomóc?

Eksperci przyznają, że podstawową funkcją kas samoobsługowych jest odciążenie pracowników i zdynamizowanie obsługi. - Kasy samoobsługowe zaczęły być stopniowo wprowadzane dlatego, że były i są kłopoty z pracownikami - mówi dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nie bez znaczenia jest również bilans zysków i strat.

- To problem niższych kosztów, większa produktywność pracy w supermarketach - dodaje gość Ekspresu Jedynki. Mniejsza ilość otwartych kas tradycyjnych to również etap procesu przekwalifikowywania pracowników. - Pracownicy będą koncentrować się na nieco innych zajęciach. W sieciach będziemy zmierzali do tego, żeby sprzedawca był doradcą dla klienta - nie ma wątpliwości Kłosiewicz-Górecka.

Zobacz też:

Problemy techniczne

Choć z badań wynika, że korzystanie z kas samoobsługowych akceptuje około 2/3 klientów, to jednak częstym obrazkiem są kolejki do kas tradycyjnych. - Z rozmów z sieciami wyraźnie wynika, że kasy samoobsługowe są bardzo dobrze akceptowane przez klientów wtedy, kiedy koszyk jest niewielki - uważa gość audycji. Sami kupujący przyznają, że samoobsługa staje się problematyczna w przypadku artykułów na wagę, takich jak warzywa i owoce lub tych wymagających kontroli wieku.

- Bywa to bardzo uciążliwe. Na przykład klient stoi z lodami, a kasjer musi wychodzić do trzech kas samoobsługowych do pomocy - narzeka klientka jednej z sieci handlowych. Podobnego zdania jest część pracowników. - Czasami w opakowaniu jest mniej lub więcej towaru i waga reaguje na taką sytuację. Wtedy trzeba to zweryfikować - tłumaczy jeden z kasjerów w rozmowie z Polskim Radiem. Dodaje, że utrudnienia i dodatkowy czas oczekiwania nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem.

Będzie już tylko lepiej?

Dr Urszula Kłosiewicz-Górecka przekonuje jednak, że usterki i błędy będą stopniowo usuwane. - Sam proces technologiczny systematycznie będzie dopracowywany - uważa. I choć w Polsce już są sklepy, w których klienci zapłacą jedynie przy kasie samoobsługowej, to gość Ekspresu Jedynki uspokaja, że na razie nie grozi nam całkowite wycofanie kontaktu z człowiekiem.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał: Rafał Regulski

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 17.22

mg

Czytaj także

Było Tesco, będzie Netto. Jest zgoda UOKiK na przejęcie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 16:15
Prezes UOKiK wydał zgody na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group - właściciela sklepów Netto. W ocenie urzędu, koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Placówki pocztowe zamknięte w niedzielę? Śniadek: będę o to postulował

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 14:38
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że będzie podejmował inicjatywę zmierzającą do nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Podkreśla, że jej celem jest wyeliminowanie sytuacji, w której sklepy spożywcze są otwarte w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej.
rozwiń zwiń