Po Wrocławiu jeździ SZCZEPCIObus. Do szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 12:28
Na pierwszy rzut oka to zwyczajny autobus, ale kiedy wejdziemy do środka, od razu widać, że jest to maszyna do zadań specjalnych. Po Wrocławiu krąży SZCZEPCIObus, w którym bez wcześniejszej rejestracji można się zaszczepić przeciwko COVID-19. Skorzystało z tego już blisko trzy tysiące wrocławian. - Jest bardzo dużo chętnych - przyznaje kierowca przegubowca Marcin Muszyński.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Maciej Kulczyński/PAP


shutterstock_ szczepienie szczepionka free 1200.png
Zagrożenie nowymi wariantami SARS-CoV-2. Wirusolog: poziom wyszczepienia musi być wyższy niż 70 proc.
Posłuchaj
03:00 Jedynka/Ekspres Jedynki - 27.07.2021 SZCZEPCIObus We Wrocławiu szczepionkę przeciwko COVID-19 można przyjąć w specjalnym autobusie. Jak to zrobić? (Ekspres Jedynki)

Na początku lipca we Wrocławiu uruchomiono specjalny autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, który ma ułatwić zainteresowanym osobom dostęp do szczepień na COVID-19. Aby przyjąć szczepionkę Johnson & Johnson w SZCZEPCIObusie, trzeba mieć ukończone 18 lat oraz posiadać przy sobie dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport. Co ważne, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

SZCZEPCIObus można spotkać w najbardziej obleganych miejscach Wrocławia - w niedzielę zaparkował przed dwoma kościołami, a później obrał kurs na Stadion Olimpijski, gdzie dwanaście tysięcy kibiców dopingowało żużlową Spartę Wrocław. Autobus parkuje również w pobliżu galerii handlowych i targowisk. - Trzeba skorzystać, jak jest taka możliwość - komentuje jeden z mieszkańców Wrocławia.

Docierają do wielu pacjentów

Piotr Kołtowski, koordynator ds. szczepień przeciw COVID-19 z Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca MEDINET przyznaje, że SZCZEPCIObus "to naprawdę świetny pomysł". - Rzeczywiście obejmuje grupę pacjentów, do których nie bylibyśmy w stanie inaczej dotrzeć (…). Na pewno byliśmy w Polsce pierwsi, ponieważ nie słyszałem, żeby gdzieś była realizowana taka forma szczepień - twierdzi.

- Mamy bardzo dużo chętnych i zainteresowanych, szczególnie przed kościołami. Księża na kazaniach mówią wprost, że zapraszają na szczepienia do SZCZEPCIObusa - mówi Marcin Muszyński, kierowca pojazdu.

To tylko dwie minuty

Szczepienie w autobusie przebiega ekspresowo. - Jeśli nic się nie dzieje, działa system komputerowy, pacjent ma zaś wszystkie potrzebne dokumenty i bardzo wyraźnie wypełnioną deklarację, dwie minuty wystarczają - wyjaśnia Ewa Rutkowska, pielęgniarka.

- Jeżdżę od samego początku tej akcji. Myślę, że "na swoim koncie" mam już półtora tysiąca pacjentów - dodaje.

Do tej pory w SZCZEPCIObusie zaszczepiono blisko trzy tysiące osób. Akcja prowadzona jest wspólnie przez Miasto Wrocław, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, MPK Wrocław i dolnośląski NFZ. Partnerem medycznym akcji jest Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autorka materiału: Justyna Kościelna

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 15.46

DS

Czytaj także

Panorama Racławicka otwarta po remoncie. "To wizytówka Wrocławia"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:30
Po roku generalnego remontu znów możemy zwiedzać Panoramę Racławicką. - Był już najwyższy czas, aby poprawić stan zachowania budynku, jego funkcjonalności i przede wszystkim bezpieczeństwa - prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wyjaśnia powody zamknięcia. Co przez ten czas udało się zrobić i jakie zmiany przygotowano dla zwiedzających?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okazja czyni złodzieja. Dlatego lepiej uważaj, co pokazujesz w internecie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:00
Wakacje to nie tylko czas odpoczynku czy wyjazdów, ale również okres, kiedy nasz dobytek może znajdować się na celowniku złodziei. Gdy akurat cieszymy się beztroskim urlopem, włamywacze mogą obserwować nasz dom oraz media społecznościowe, szukając okazji do kradzieży. W radiowej Jedynce podpowiadamy, jak nie dać się okraść.
rozwiń zwiń