Zabezpiecz się przed kradzieżą i oznakuj rower. Jak możesz to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 18:00
Polacy coraz częściej spędzają czas na rowerach, co nie umyka uwadze… złodziei. Dlatego, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, warto pomyśleć o oznakowaniu swoich dwóch kółek. Niedawno taka akcja odbyła się w Poznaniu, a zainteresowanie nią przekroczyło najśmielsze oczekiwania policjantów. Okazało się, że chętnych było tak dużo, że w kolejce musieli czekać nawet kilka godzin.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Cineberg/shutterstock


złodziej FREE 1200.jpg
Okazja czyni złodzieja. Dlatego lepiej uważaj, co pokazujesz w internecie
Posłuchaj
03:50 Jedynka/Ekspres Jedynki - 28.07.2021 rowery Złodzieje chętnie kradną rowery, ponieważ te mają sporą wartość. Jednoślady w sklepach kosztują od 1500 złotych do nawet 80 tysięcy złotych (Ekspres Jedynki)

Kiedy zdecydujemy się na oznakowanie roweru, policjanci wybiją na jego ramie specjalny numer. Następnie sfotografują jednoślad i wprowadzą dane do systemu. Ostatnio tego typu akcja została przeprowadzona w Poznaniu. Mieszkańcy denerwowali się jednak, że znakowanie trwa zbyt długo.

- Byłam już przed godz. 10.00, a jest dopiero trzeci rower. Teraz jest dokładnie godz. 12.01 - mówiła nam jedna z rowerzystek. - To przechodzi ludzkie pojęcie. Jak można przyjechać i stać trzy godziny w kolejce? - dodała kolejna.

Nadkomisarz Michał Królikowski, zastępca komendanta Komisariatu Policji Nowe Miasto w Poznaniu wyjaśniał, że podczas wcześniejszej akcji przyjechały na rowerach tylko dwie osoby, natomiast teraz było ich dużo więcej.

- Znakowanie takiego roweru trochę trwa. Musi on być sprawdzony, natomiast dana osoba musi zapoznać się z regulaminami i wypisać zgody. Jest to nowe znakowanie grawerem, po jego wykonaniu osoba dostaje certyfikat - tłumaczył policjant.

Zastępca komendanta zapewnił, że akcja zostanie powtórzona w kolejnych terminach, dzięki czemu będą mogli z niej skorzystać wszyscy chętni.

Pomyślmy o solidnym zapięciu

Należy jednak pamiętać, że oznakowanie nie zastąpi nam dobrego zapięcia roweru.

- Nie mam tutaj na myśli linki za kilka czy kilkadziesiąt złotych. W sklepach rowerowych mamy duży wybór solidnych zapięć typu U-lock. Można pomyśleć też o jakimś grubym łańcuchu z kłódką. Musimy jednak pamiętać, że koło bardzo łatwo da się odkręcić od roweru, dlatego zawsze zapinamy rower za ramę i za jakiś solidny element, najlepiej stojak rowerowy - twierdził Karol Raniszewski, wiceprezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

Rower kosztuje średnio 2000 złotych

Złodzieje chętnie kradną rowery, ponieważ te mają sporą wartość. Jednoślady w sklepach kosztują od 1500 złotych do nawet 80 tysięcy złotych. - Najczęściej sprzedawane rowery kosztują około 2 tysięcy złotych - zauważył Mateusz Rybczyński, właściciel sklepu rowerowego.

Dlatego im więcej rowerów zostanie wprowadzonych do policyjnego systemu, tym będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że złodzieje będą decydowali się na ich kradzieże.

- Zdarzyło się tak, że ostatnio ktoś zobaczył swój rower, przyszedł do nas i wysłaliśmy radiowóz. Rower został odzyskany - mówił nadkomisarz Michał Królikowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Krzysztof Polasik

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 16.24

DS

Czytaj także

Piękne stroje i wytworne figury. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 12:17
Ruszyła 22. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". W programie widowiska na Rynku Głównym, a także seria pokazów tanecznych w ramach cyklu "Kraków tańcem malowany" prezentowanych w przestrzeni miejskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty taneczne online i na żywo oraz warsztaty dla dzieci "Kraków tańczy pod Wawelem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strażacy będą wyglądać zupełnie inaczej. Testowanie nowego umundurowania

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 09:25
Czarne ciężkie spodnie i kurtki, koszule z długim rękawem, szelki i wysokie buty. No i obowiązkowy pas. Tak wygląda umundurowanie polskich strażaków. Niedługo się to zmieni. Nowe mundury nie tylko będą wykonane z nowoczesnych materiałów, będą też... w innym kolorze. Jak będą prezentować się strażacy? 
rozwiń zwiń