Festiwal sztuki w kontakcie z naturą. Podlasie SlowFest w Supraślu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:18
Rozpoczął się od niewielkiego festiwalu filmowego i z roku na rok rozrósł się do festiwalu prezentującego różne dziedziny kultury i sztuki w otoczeniu przyrody. Tegoroczna edycja Podlasie SlowFest w Supraślu odbędzie się w dniach 29 lipca - 8 sierpnia. 
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia Foto: mat. promocyjne

 

1200, Muzeum Narodowe w Warszawie, FORUM.jpg
Kolejne dzieła powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie

- Staramy się stworzyć takie miejsce, w którym wszyscy uczestnicy będą mogli odpoczywać poprzez kontrast ze sztuką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor festiwalu Piotr Domagała. - Nasz program artystyczny tak konstruujemy, aby ta natura była gdzieś obecna i aby dzieła korespondowały z naturą i inspirowały nas do bliższego przyjrzenia się tym relacjom - dodaje. 

Charakter puszczańskiego miasteczka 

Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji Łukasz Lubicz-Łapiński podkreśla, że historia miasta oraz elementy kultury świetnie ze sobą współgrają. - Supraśl jest wyciętą polaną w środku puszczy knyszyńskiej, na której początkowo stał klasztor bazylianów. Później stopniowo miasto się rozrosło. Do dzisiaj zachował się puszczański charakter tego miasteczka i elementy kultury i historii świetnie współgrają - podkreśla. 


Posłuchaj
03:12 Jedynka/EJ Supraśl 28.07.mp3 Festiwal sztuki w kontakcie z naturą. Podlasie SlowFest w Supraślu (Ekspres Jedynki)

 

Program Festiwalu 

W programie festiwalu znajdą się filmy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, szczególnie te dotyczące naszej relacji z naturą. Nie zabraknie również teatralnej odsłony "SlowFest" w wykonaniu Teatru "Łątek". - Teatr jest umiejscowiony w starym, ponad 120-letnim drewnianym domu. Znajduje się tu kaflowy piec, lampa, widownia na 10 osób - mówi gospodarz teatru Krzysztof Zemło. - Wybraliśmy stare tematy balladowe, w których obecna jest rzeka. To jest w naszym spektaklu jakaś metafora miłości, która nas porywa, potrafi zatopić, a na pewno sprawia, że zapominamy o całym świecie - stwierdza. 

Na festiwalu nie zabraknie również innych atrakcji, m.in. wspólnej obserwacji nieba czy poznawania jadalnych dzikich roślin.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 28.07.2021 r. 

Godzina emisji: 15.44

ans 

Czytaj także

"Galeria 72" w Chełmie. Prof. Miziołek: wyjątkowe miejsce, w obrazach widać zdumiewające odniesienie do świata nauki

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 07:44
Prof. Jerzy Miziołek i Jagoda Baczyński mówili na antenie Polskiego Radia 24 o "Galerii 72", wyjątkowym miejscu na artystycznej mapie Polski, także ze względu na jego lokalizację: Chełm w woj. lubelskim.
rozwiń zwiń