Pociąg do historii - sceny z życia rtm. Pileckiego na lokomotywie PKP Intercity

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:25
Sielanka rodzinnego życia i piekło wojennej zawieruchy. PKP Intercity postanowiło uczcić 120. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, prezentując lokomotywę z grafikami przedstawiającymi sceny z życia polskiego bohatera.
Lokomotywa EU-44 Husarz z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego
Lokomotywa EU-44 Husarz z wizerunkiem rotmistrza Witolda PileckiegoFoto: mat. prasowe

Czytaj też:
_NAC Rotmistrz Witold Pilecki 1200.jpg
Eseje o Witoldzie Pileckim nagrodzone. Wyróżniono uczniów brytyjskich szkół

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku, zmarł 25 maja 1948 roku. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego i żołnierzem Armii Krajowej, który dostał się na ochotnika do Auschwitz. Tam, na terenie obozu organizował ruch oporu, przygotowywał liczne raporty na temat Holocaustu. Po wojnie uwięziony, skazany i zamordowany przez komunistów. Od wielu lat trwa przywracanie pamięci o polskich bohaterach, w tym właśnie o rotmistrzu. Elementem tego procesu jest również inicjatywa PKP Intercity.


Posłuchaj
03:00 PR1_AAC 2021_08_02-16-24-21.mp3 PKP Intercity zaprezentowało lokomotywę upamiętniającą 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Przekaz czytelny dla każdego

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że przy wyborze projektów grafik, które pojawiły się na lokomotywie, najważniejsze było to, by były one czytelne dla każdego, bez względu na stan wiedzy o dokonaniach Witolda Pileckiego. - Rotmistrz Pilecki to wielki bohater narodowy. Uczestnik I wojny światowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, uczestnik wojny z Niemcami i Sowietami 1939 roku, uczestnik konspiracji zbrojnej. Tym życiorysem można by usłać niejeden czas życia każdego z nas - tłumaczy Rafał Zgorzelski z zarządu PKP.

Zobacz też:

W prezentacji okolicznościowej lokomotywy na Dworcu Wschodnim w Warszawie udział wzięli przedstawiciele najbliższej rodziny Witolda Pileckiego. Siostrzeniec rotmistrza Andrzej Ostrowski przypomniał m.in. słowa swojej matki. - Niestety ona nie dożyła czasów, kiedy o wyczynach, bohaterstwie tego człowieka można było otwartym tekstem mówić. Na łożu śmierci powiedziała mi takie słowa: Ty jeszcze dożyjesz, że w Polsce i na świecie będą chwalić pod niebiosa jego wyczyny - mówił podczas pełnego emocji przemówienia.

YouTube/PKP Intercity

Warszawa - Berlin

Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która prowadzić będzie pociągi kursujące między Warszawą i Berlinem. Właśnie w Niemczech znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego. - Historia Pileckiego już jest opowiadana w Berlinie. Historia ta, nagrodzoną wystawą, znajduje się przy Parizer Platz blisko Bramy Brandenburskiej - przypomina dyrektor Instytutu Pileckiego, Wojciech Kozłowski. Oprócz scen z życia rotmistrza na lokomotywie umieszczono w języku polskim i angielskim hasło: Jego odwaga inspiruje - His courage is inspiring.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał: Aleksander Pszoniak

Data emisji: 02.08.2021

Godzina emisji: 16.24

mg

Czytaj także

Wystawa „Niech żyje Białoruś” prezentowana w Instytucie Pileckiego w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:24
W berlińskim Instytucie Pileckiego pod Bramą Brandenburską można zobaczyć prace białoruskich artystów, dokumentujących demokratyczne protesty na Białorusi
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instytut Pileckiego będzie miał swoje oddziały w Nowym Jorku i Tel-Awiwie. Jest zgoda Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 18:35
Sejm przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Celem rządowej inicjatywy jest umożliwienie działalności Instytutu poza Unią Europejską. Oddziały Instytutu Pileckiego mają powstać w Nowym Jorku i Tel-Awiwie. Od 2018 roku działa Instytut Pileckiego w Berlinie.
rozwiń zwiń