"21 koncertów na 21. edycję". Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:20
Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu to muzyczny prezent orkiestry dla mieszkańców Warszawy. Po raz pierwszy odbył się w 2001 roku z inicjatywy wieloletniego dyrektora Sinfonii Varsovii, Franciszka Wybrańczyka. - Sinfonia Varsovia zaprasza już po raz 21. i z tej okazji odbędzie się 21 koncertów - mówi Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry. 
Koncert  Sinfonia Varsovia, 2019 r.
Koncert Sinfonia Varsovia, 2019 r. Foto: PAP/Marcin Obara

Fryderyk Chopin 1200.jpg
Chopin na wakacje. Prof. Radziwonowicz: transmisji można słuchać również w internecie

21. Festiwal im. F. Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

W wakacyjnej atmosferze, od 29 lipca do 2 września, na Pradze-Południe będzie trwało święto muzyki. Festiwal obejmuje koncerty kameralne, orkiestrowe, muzykę klasyczną i współczesną oraz wydarzenia adresowane do dzieci. W poprzednich latach festiwal gościł w największych salach koncertowych Warszawy, a także w miejscach pozostających na co dzień poza głównym nurtem muzycznym – domach kultury, kościołach, muzeach czy też na świeżym powietrzu – w amfiteatrach oraz na specjalnie ustawionej scenie na Placu Defilad. 

W tym roku program koncertów podzielony jest na cykle: orkiestrowy (czwartki), familijny (soboty) i kameralny (niedziele), a w cyklu "Eksperymentalnych wtorków" można usłyszeć i zobaczyć, jak na wyzwania teraźniejszości i problemy dzisiejszego człowieka reagują kompozytorzy współcześni. - We wtorek zapraszamy wszystkie odważne osoby do udziału w eksperymencie, w czwartki natomiast spotykamy się z orkiestrą w różnych składach - mówi w radiowej Jedynce Janusz Marynowski. 

Poranki z Bazylkiem

Bazylek to sympatyczny i muzykalny smok, który zamieszkał niedawno w magazynie instrumentów orkiestry Sinfonia Varsovia na warszawskiej Pradze. - Dotychczas Bazylek pojawiał się tylko na ekranie w internecie jako gospodarz poranków familijnych - podkreśla Malina Sarnowska z działu programowego Sinfonii Varsovii. - Muzycy bardzo lubią Bazylka, a ten zachowuje się czasami jak dziecko, więc nie przeszkadza im to wszystko, co dzieci mają ochotę robić w trakcie koncertu - dodaje.  

Podobnie, jak w internetowych odcinkach, tak i podczas koncertów Bazylek da się poznać jako niestrudzony odkrywca otaczającego go świata. 

Czytaj również: 

***

Od 2020 roku siedziba Sinfonii Varsovii mieści się na przy Grochowskiej 272. Wiele koncertów organizowanych w ramach festiwalu odbywa się właśnie w tym miejscu. Przyczyniają się one do wzbogacenia życia muzycznego dzielnicy.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 2.08.2021 r. 

Godzina emisji: 15.24

sinfoniavarsovia.org/ans 

Czytaj także

"Nie tylko klasycznie", czyli muzyka współczesna "do słuchania"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 23:59
Już w niedzielę o godzinie 18 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się pierwszy z cyklu koncertów "Nie tylko klasycznie". Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem 24 Aleksandra Buszta-Bąk, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie i organizator koncertów, "to będzie muzyka współczesna do słuchania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W hołdzie Bogdanowi Paprockiemu. Koncert "Paprocki in memoriam" w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 08:28
O godzinie 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert "Paprocki in memoriam". To ma być muzyczny hołd złożony Bogdanowi Paprockiemu - jednemu z najbardziej uznanych i cenionych tenorów polskiej sceny operowej drugiej połowy XX wieku. We wrześniu minęła 10. rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń