Ogródki działkowe coraz droższe. "To przez pandemię"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 17:08
W czasie pandemii Polacy docenili możliwość spędzania czasu w ogródkach działkowych. Od miesięcy panuje na nie prawdziwy boom, mimo że ofert sprzedaży jest niewiele, a ceny są naprawdę wysokie. - Sięgają już nawet 80-100 tys. złotych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ewa Wypchałowska, agent nieruchomości. Skąd takie zainteresowanie?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Joshua Resnick/shutterstock


Muzeum Polin FREE 1200.jpg
Odpocznij na "Łące Leśmiana" - wyjątkowa propozycja Muzeum POLIN
Posłuchaj
04:48 Jedynka/Ekspres Jedynki - 10.08.2021 ogródki działkowe Kupując ogródek działkowy w popularnej lokalizacji np. na terenie Katowic, przed pandemią wydalibyśmy średnio 50 tys. złotych. A teraz? (Ekspres Jedynki)

Sami właściciele przyznają zgodnie, że jest bardzo duże zainteresowanie ogródkami działkowymi. - Ciągle wiszą ogłoszenia, że ktoś pilnie kupi działkę czy że może ona być niezagospodarowana. Jest drogo, 50-60 tys. złotych, a widziałam też po 80 tys. złotych. To chyba przez pandemię - komentuje jedna z właścicielek.

Źródło: Marcin Szewczyk/Najpiękniejsza działka ROD w Polsce

Ceny wyższe niż przed pandemią

Ewa Wypchałowska, agent nieruchomości, potwierdza, że "ogródki działkowe od czasu pandemii zaczęły drożeć". - W porównaniu z zeszłym rokiem te ceny wzrosły w zasadzie o połowę. W takich przypadkach, gdzie ogródek jest bardziej zadbany, ładnie zagospodarowany i z jakimiś zabudowaniami, to ceny sięgają nawet 80-100 tys. złotych - wyjaśnia.

Kupując ogródek działkowy w popularnej lokalizacji np. na terenie Katowic, przed pandemią wydalibyśmy średnio 50 tys. złotych.

- Zainteresowanie takimi obiektami zdecydowanie wzrosło z powodu pandemii. Ludzie lgną do natury i do tego, żeby móc wyjść z domu. Jeśli ktoś ma dom z ogrodem czy mieszkanie z ogródkiem, to w jakiś sposób sobie radził. Jeżeli ktoś jednak nie ma takiej możliwości, był zamknięty w mieszkaniu, to teraz szuka opcji, gdzie mógłby spędzić ten wolny czas. Generalnie ceny nieruchomości poszły bardzo mocno w górę. Nie wszystkich stać na dom z ogrodem, dlatego ogródek działkowy w centrum miasta jest fajną alternatywą, żeby mieć kawałek zielonej przestrzeni dla siebie - twierdzi Ewa Wypchałowska.

Działka to fajna sprawa

Działkowicze przyznają, że uwielbiają odpoczywać w swoich ogródkach. - Mieszkam w centrum Katowic niedaleko Spodka i wszystkie atrakcje mam praktycznie u siebie w domu. Z tego powodu staram się jak najwcześniej wychodzić, żeby tu być. Jestem tutaj także, jak pada czy nawet zimą, żeby karmić ptaszki. W ogródku mam swoje pomidory czy ziemniaki - mówi jedna ze słuchaczek radiowej Jedynki.

- Działka jest cudowna, można robić na niej wiele rzeczy. Jest również tak przystosowana, że można na niej mieszkać. My samochodem mamy tutaj dziesięć minut. Jeśli ktoś nie ma działki, to nawet nie ma pojęcia, jaka to fajna sprawa - dodaje kolejna słuchaczka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Kamil Jasek

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 15.43

DS

Czytaj także

Pociąg do historii - sceny z życia rtm. Pileckiego na lokomotywie PKP Intercity

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:25
Sielanka rodzinnego życia i piekło wojennej zawieruchy. PKP Intercity postanowiło uczcić 120. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, prezentując lokomotywę z grafikami przedstawiającymi sceny z życia polskiego bohatera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Krahelska. Dziewczyna, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 11:37
W Galerii Brama Bielańska, mieszczącej się na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, można już oglądać wystawę poświęconą poetce, autorce tekstów piosenek powstańczych, harcerce i sanitariuszce Krystynie Krahelskiej, która pozowała Ludwice Nitschowej, autorce pomnika Syrenki Warszawskiej, który został odsłonięty na Powiślu w 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"21 koncertów na 21. edycję". Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:20
Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu to muzyczny prezent orkiestry dla mieszkańców Warszawy. Po raz pierwszy odbył się w 2001 roku z inicjatywy wieloletniego dyrektora Sinfonii Varsovii, Franciszka Wybrańczyka. - Sinfonia Varsovia zaprasza już po raz 21. i z tej okazji odbędzie się 21 koncertów - mówi Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry. 
rozwiń zwiń