Strefa parkowania dla hulajnóg. Sprawdź, o jakich przepisach musisz pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 16:59
Korzystający z hulajnóg często parkują je w przypadkowych miejscach, utrudniając tym samym pieszym poruszanie się po chodniku. Olsztyn postanowił zrobić z tym porządek - drogowcy wyznaczyli specjalne strefy do parkowania dla hulajnóg. - Nieprzypadkowo znajdują się w obrębie przystanków tramwajowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Jak jeździć hulajnogą, żeby nie złamać przepisów?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andriy Bilous/shutterstock

elektryczna hulajnoga 1200 free
Nowe przepisy dot. elektrycznych hulajnóg. Za ich złamanie grozi nawet do 500 zł mandatu
Posłuchaj
03:57 Jedynka/Ekspres Jedynki - 18.08.2021 hulajnoga elektryczna Zgodnie z przepisami hulajnogą elektryczną powinniśmy jeździć po ścieżce rowerowej, natomiast na jezdnię możemy wjechać, jeśli dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h (Ekspres Jedynki)

Strefa dla hulajnóg w Olsztynie to po prostu fragment chodnika, na którym wymalowano białą farbą dość duży prostokąt, a w środku rysunek hulajnogi. Nie ma tam żadnych stojaków, ponieważ elektryczne pojazdy ich nie potrzebują, gdyż same utrzymują się w pionie. - Strefy nieprzypadkowo zostały wyznaczone w obrębie przystanków tramwajowych. Jednym z powodów jest pozostawianie hulajnóg na chodnikach, gdzie utrudniają pasażerom wsiadanie i wysiadanie z komunikacji miejskiej - wyjaśnia Michał Koronowski.

Na razie stref jest tylko pięć, ale Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie zapowiada, że jeżeli będą cieszyły się zainteresowaniem, to zdecyduje się na wyznaczenie kolejnych.

Jak parkować i jeździć przepisowo?

Zgodnie z przepisami, hulajnogę należy pozostawić w specjalnej strefie, ale jeżeli kończymy podróż w miejscu, gdzie takiej strefy nie ma, to możemy zaparkować urządzenie na chodniku. Musimy jednak pamiętać o pewnych zasadach.

- Po pierwsze hulajnoga elektryczna musi być ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika i być najbardziej oddalona od jezdni. Po drugie musi być ustawiona równolegle do krawędzi chodnika. Po trzecie szerokość chodnika pozostawiona do ruchu pieszych musi być taka, żeby nie utrudniała im ruchu i nie może być mniejsza niż półtora metra - tłumaczy przepisy sierż. sztab. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jeżeli zostawimy hulajnogę poza wyznaczoną strefą, w poprzek chodnika, to możemy liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Poza tym, zgodnie z przepisami, hulajnogą elektryczną powinniśmy jeździć po ścieżce rowerowej, natomiast na jezdnię możemy wjechać, jeśli dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h. Gdy jest wyższa i nie ma obok ścieżki rowerowej, trzeba wjechać na chodnik.

- Wtedy prędkość jazdy musi być zbliżona do prędkości pieszego. Kierujący hulajnogą musi zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszemu - twierdzi sierż. sztab. Andrzej Jurkun.

Jeździmy pojedynczo i na trzeźwo 

Policjanci z Warmii i Mazur nie odnotowują zbyt wielu przypadków łamania przepisów przez użytkowników hulajnóg. - Wszystkie nowe uregulowania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym są jasne i czytelne dla użytkowników tych urządzeń. W ostatnim czasie już po samej zmianie przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych, w Elblągu nie odnotowaliśmy zdarzeń związanych z tego typu urządzeniami, które zagrażałyby bezpieczeństwu w ruchu drogowym - mówi Jakub Sawicki z elbląskiej Policji.

Z kolei w Olsztynie złapano 19- i 21-latkę, które poruszały się na jednej hulajnodze. - Za kierownicą stała kompletnie pijana 19-latka, która nie była w stanie dmuchnąć w policyjny alkomat - informuje sierż. sztab. Andrzej Jurkun.

Swoją podróż zakończyły wywrotką, zaś przepisy mówią jasno, że hulajnogą elektryczną może jechać tylko jedna osoba i na trzeźwo.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał. Andrzej Piedziewicz (Radio Olsztyn)

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 15.43

DS

Czytaj także

Ogródki działkowe coraz droższe. "To przez pandemię"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 17:08
W czasie pandemii Polacy docenili możliwość spędzania czasu w ogródkach działkowych. Od miesięcy panuje na nie prawdziwy boom, mimo że ofert sprzedaży jest niewiele, a ceny są naprawdę wysokie. - Sięgają już nawet 80-100 tys. złotych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ewa Wypchałowska, agent nieruchomości. Skąd takie zainteresowanie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto kultury żydowskiej - 18. Festiwal "Warszawa Singera"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:46
- Będą wieczory literackie, pokazy filmowe, spektakle, koncerty. Przychodźcie do Teatru Żydowskiego, bierzcie katalogi i wybierajcie, na co chcecie przyjść - powiedziała w Programie 1 dyrektor artystyczna i twórczyni Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" Gołda Tencer. Wydarzenie objął patronatem medialnym Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń