Jarmark Jagielloński. Lublin w weekend stanie się stolicą kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 10:42
Jarmark Jagielloński - w tym roku odbywający się w dniach 20-22 sierpnia - to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej. Jego celem - jak podkreślają organizatorzy - jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne.
Jarmark jagielloński w Lublinie (zdjęcie archiwalne)
Jarmark jagielloński w Lublinie (zdjęcie archiwalne)Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Posłuchaj
03:34 Jedynka/Ekspres Jedynki - 18.08.2021 jarmark Jarmark Jagielloński. Lublin w weekend stanie się stolicą kultury tradycyjnej (Ekspres Jedynki)

 

Historia Lublina związana jest z jarmarkami, których początek sięgał XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez to miasto sprowadzał do niego kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. 

Jarmark Jagielloński - odbywający się na ulicach, placach i zaułkach Starego Miasta i Błoniach pod Zamkiem w Lublinie - jest przestrzenią, w której prezentowana jest przede wszystkim kultura tradycyjna, wywodząca się ze wsi, a także kultura nią inspirowana i w sposób świadomy oraz wyrażający szacunek adaptująca treści tradycyjne.

IMG_1415.jpg
Święto kultury żydowskiej - 18. Festiwal "Warszawa Singera"

W programie festiwalu znaleźć można jarmark ze straganami wypełnionymi wyrobami rzemieślniczymi, koncerty muzyki tradycyjnej i inspirowanej tradycją, warsztaty rzemiosła z mistrzami, jarmarkowe podwórko, czyli przestrzeń dawnych zabaw i gier, a także potańcówki, spektakle, wystawy i pokazy. Dokładną listę wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej.

Czytaj także:

Program nastawiony jest przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami. Ważna jest relacja mistrz-uczeń, nawiązywana podczas warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach. Przekazywanie wiedzy poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę czy obserwację pozwala budować więź z drugim człowiekiem, a jednocześnie popularyzować oryginalne oraz często zapomniane wzory i elementy kultury tradycyjnej. 

Tegorocznym tematem rzemieślniczym Jarmarku Jagiellońskiego będą instrumenty tradycyjne.

- Temat przewodni każdego jarmarku nie tylko opowiada o pewnej dziedzinie rzemiosła, ale też ją zgłębia bardzo szczegółowo. Temu właśnie służy Letnia Szkoła Tradycji. To czterodniowe, intensywne warsztaty, na które zapraszamy osoby, które chcą się dowiedzieć jak najwięcej na temat budowy instrumentów - powiedziała w Programie 1 Agata Turczyn, koordynatorka Jarmarku Rzemieślniczego. 

Tegoroczna edycja Jarmarku Jagiellońskiego skupiona będzie na kobietach w kulturze tradycyjnej - rolach, jakie pełniły, stereotypach kulturowych z nimi związanych, codziennych obowiązkach i radościach, którymi było wypełnione ich życie na dawnej wsi. Będzie to miało swoje odzwierciedlenie m.in. w koncertach.  

***

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne, na większość z nich - ze względu na pandemię koronawirusa - obowiązują zapisy. Wyjątkiem jest Letnia Szkoła Rzemiosła Tradycyjnego, za który pobierana jest opłata.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Autor materiału: Martyna Podolska

Data emisji: 18.08.2021 r. 

Godzina emisji: 15.40

kk

Czytaj także

Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła instalacja połączyła Lublin i Wilno

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:45
Na Placu Litewskim w Lublinie stanęła instalacja rodem z science fiction łącząca to miasto z litewskim Wilnem. Jej głównym elementem jest kolista, betonowa konstrukcja przypominająca portal. Dzięki internetowej kamerze i dużemu ekranowi pozwala ona na połączenie między miastami w czasie rzeczywistym.
rozwiń zwiń