Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Polacy powalczą o medale

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 21:42
Jeszcze niedawno cały świat żył Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, a dziś ruszyły zmagania niepełnosprawnych sportowców. Nasz kraj reprezentuje w Japonii 89-osobowa ekipa. - Poziom jest równy i wszystko może się wydarzyć, ale mam nadzieję, że po turnieju, to my będziemy cieszyć się z tych najfajniejszych sukcesów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Partyka, tenisistka stołowa.
Natalia Partyka
Natalia PartykaFoto: Wang Dongzhen / imago sport / Forum

serwis igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020 grafika 1200x660
Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Serwis specjalny
Posłuchaj
02:34 Jedynka/Ekspres Jedynki - 24.08.2021 Mocną grupę w Tokio stanowią lekkoatleci, którzy dotarli dziś do paraolimpijskiej wioski po 10-dniowym obozie aklimatyzacyjnym (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Dla paraolimpijczyków liczy się nie tylko sam udział w igrzyskach. Trenują przecież po to, aby na najważniejszej imprezie sportowej stanąć do walki o medale. W 2012 roku w Londynie Polacy wywalczyli 36 krążków, natomiast pięć lat temu w Rio de Janeiro - 39. Jak będzie teraz?

Natalia Partyka chce obronić mistrzostwa

Dwóch złotych krążków będzie bronić Natalia Partyka, która wywalczyła je w tenisie stołowym w turniejach indywidualnych i drużynowym.

- To moje pierwsze igrzyska, na których będę broniła dwóch złotych medali. Mam nadzieję, że ta obrona się uda. Najpierw turniej indywidualny, więc koncentruję się na tym, ale bardzo chciałbym, żebyśmy też ponownie wygrały drużynówkę. Będzie to niezwykle ciężkie. Poziom jest równy i wszystko może się wydarzyć, ale mam nadzieję, że po turnieju, to my będziemy cieszyć się z tych najfajniejszych sukcesów - komentuje Natalia Partyka.

Lekkoatleci, pływacy i szermierze też powalczą

Mocną grupę stanowią lekkoatleci, którzy dotarli dziś do paraolimpijskiej wioski po 10-dniowym obozie aklimatyzacyjnym 400 kilometrów od Tokio.

- Myślę, że jak w przypadku naszych olimpijskich przyjaciół lekkoatletów, tak u nas wypali ten obóz i przełoży się na bardzo dobry występ, jeśli chodzi o lekkoatletykę - uważa dwukrotny mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż Maciej Lepiato.

Polacy mogą liczyć również na szermierzy. Nie tylko na tych doświadczonych i utytułowanych, jak Adrian Castro, Dariusz Pender czy Grzegorz Pluta, ale też na debiutantkę Kingę Dróżdż. - Mam nadzieję, że to będzie udany debiut. Wiadomo, że każdy sportowiec przyjeżdża na igrzyska z jakimś celem. Ja nie chcę głośno o nim mówić, tylko chcę dać z siebie wszystko. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy - mówi Kinga Dróżdż.

Duże szanse na medale mają również pływacy z Joanną Mendak na czele, która dziś razem z Maciejem Lepiato poprowadziła reprezentację Polski w defiladzie sportowców podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich.

Czytaj także:

***

Polskie Radio jest patronem medialnym reprezentacji Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Zmagania biało-czerwonych można śledzić na antenach i w specjalnym multimedialnym serwisie na stronie Polskiego Radia.

W Programie 1 pojawią się specjalne relacje w audycjach sportowych ("Kronika Sportowa" i "Przy muzyce o sporcie"). Na miejscu, w Tokio, radiową Jedynkę reprezentuje Krzysztof Kuzak.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Krzysztof Kuzak

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 15.18

DS

Czytaj także

Czy fotoradary wpływają na bezpieczeństwo? "Ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:54
Na straży prędkości stoją fotoradary. Z roku na rok na polskich drogach pojawia się ich coraz więcej. Jak zachowują się kierowcy widząc fotoradar? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach. "Będą zorganizowane w trzecim tygodniu września"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 16:32
Trwają przygotowania do rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalne pakiety informacyjne na temat ich organizacji. Powód? - Konsekwencje przechorowania COVID-19 w żaden sposób nie omijają dzieci. Niestety jest to coraz mocniej widoczne w gabinetach pediatrycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lek. Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.
rozwiń zwiń