"LAS-2021". Jedne z największych w Polsce ćwiczeń ratowniczych

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:13
Jedne z największych w Polsce ćwiczeń ratowniczych trwają w Borsku na Kaszubach. W akcję pod hasłem "LAS-2021" zaangażowanych jest niemal pół tysiąca strażaków z Pomorza, Kujaw, Mazur i Podlasia. Wspólnie trenują walkę z żywiołem na terenach zielonych.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: twitter.com/MSWiA_GOV_PL

dron latanie shutter 1200 Naypong Studio.jpg
Drony - jak z nich korzystać, by nie łamać prawa?

Jednym z głównych zadań było rozciągniecie wodociągu na długości 3,5 kilometra, którym pompy o dużej wydajności dostarczą wodę z kanału na miejsce gaszenia ognia. Dzięki temu można będzie zrezygnować z dowożenia wody. - Pod pobliską linią kolejową zrobiono podkop i wodociąg jest bezpiecznie pod torami przeprowadzony - mówi jeden z uczestników ćwiczeń.


Posłuchaj
02:53 2021_08_25 16_45_00_Pr1_ekspres_jedynki.mp3 Wielkie ćwiczenia strażaków na Kaszubach (Ekspres Jedynki)

 

Żeby utrudnić szkolenie pojawiają się inne zadania. - Strażacy mają udzielić pomocy skoczkowi spadochronowemu, który zawisł na linii wysokiego napięcia oraz pomóc wydobyć samochód gaśniczy, który zakopał się w piachu - mówi młodszy brygadier Juliusz Łączkowski. Podkreśla, że w ćwiczeniach liczy się przede wszystkim skuteczność, a kryterium czasu ma drugorzędne znaczenie.


Straż Pożarna.jpg
"Najważniejsze jest powołanie". Wkrótce Dzień Strażaka

Jakub Fitenberger z PSP w Gdańsku zwraca uwagę, że w ostatnich latach pożary lasu nie są czymś wyjątkowym. Najlepszym przykładem jest południe Europy, gdzie we Włoszech, Turcji i Grecji szaleją pożary. - Mamy tu masę obozów harcerskich, wędrownych, zapewne pojawia się epizody związane z ewakuacją - zapowiada.

Jakub Ryzenko z Centrum Informacji Kryzysowej PAN wskazuje na coraz powszechniejsze użycie w akcji dronów, które przekazując obraz z powietrza pomagają w prowadzeniu akcji gaśniczej. Podkreśla, że samoloty bezzałogowe to przyszłość, która jest nieuchronna. - Takie sytuacje, jak na przykład Biebrza w ubiegłym roku to przykład tego, gdzie obraz z powietrza może wpływać na to, jakie są podejmowane decyzje i w efekcie akcja może być prowadzona sprawniej, szybciej i skuteczniej - wyjaśnia.

Czytaj także:

Ratownicy proszą turystów o zachowanie ostrożności i nie wchodzenie na teren ćwiczeń. Dotyczy to leśnictw Uroża koło Kalisk, Zabrody, w nadleśnictwie Kościerzyna. W nadleśnictwie Lipusz to leśnictwa Wiele i Żółno.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Sebastian Kwiatkowski z Radia Gdańsk

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 16.45

ag


Czytaj także

"Cała Polska jest z was dumna". Szef MSWiA przywitał strażaków wracających z Grecji

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 03:19
Grupa 143 strażaków wróciła do kraju w poniedziałek wieczorem. Wymieniła ich tak samo liczebna grupa, która wyleciała z kraju rano. Strażaków na lotnisku przywitali minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński i wiceminister Maciej Wąsik oraz Komendant Główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy strażacy pomagają gasić pożary w Grecji. Kolejna grupa Polaków walczy z ogniem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:48
Do Polski wrócili strażacy z pierwszego kontyngentu, tego samego dnia na ich miejsce poleciała kolejna grupa, walcząca z pożarami. Warunki na miejscu są bardzo trudne.
rozwiń zwiń