Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 PR czytają "Moralność pani Dulskiej"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 07:45
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, które rozpocznie się już w sobotę (4 września) w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim, będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Do akcji postanowili włączyć się dziennikarze radiowej Jedynki i przygotowali swoją własną, wyjątkową adaptację.
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia nagrywają swoją wersję Moralności pani Dulskiej
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia nagrywają swoją wersję "Moralności pani Dulskiej"Foto: Jedynka

Posłuchaj
03:55 Jedynka/Ekspres Jedynki - 30.08.2021 narodowe czytanie Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia czytają "Moralność pani Dulskiej" - cz. 1 (Ekspres Jedynki)

Posłuchaj
04:02 Jedynka/Ekspres Jedynki - 31.08.2021 narodowe czytanie Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia czytają "Moralność pani Dulskiej" - cz. 2 (Ekspres Jedynki)

  

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w czytaniu, napisał, że "to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. (...) Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło".

"Myślę, że wyszło dobrze"

moralność pani dulskiej free tt 1200 .jpg
Narodowe Czytanie Zapolskiej. Szef Teatru PR: to będzie dla wszystkich świetna zabawa

Do akcji wspólnego czytania postanowili włączyć się dziennikarze radiowej Jedynki. Z tej okazji przygotowali swoją własną, wyjątkową radiową adaptację. Powstała ona pod czujnym okiem reżysera, dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły. Z tekstem Zapolskiej zmierzyli się m.in.: p.o. dyrektor Programu 1 PR Marcin Kusy, Magda Mikołajczuk, Anna Stempniak, Dorota Truszczak i Daniel Wydrych.

- Ten dramat ma niemal sto lat, a jest ciągle aktualny. To jest truizm, ale to po tym poznaje się rzeczy wielkie - wskazał Marcin Kusy. Dyrektor przyznał, że nie jest to jego pierwsze spotkanie z tym tekstem - w liceum wziął udział w przedstawieniu na podstawie książki Zapolskiej i nawet otrzymał nagrodę.

- Moim zdaniem ten flirt nie bardzo się udał. Juliasiewiczowa jest przytłoczona przez rozbujałą osobowość Daniela - oceniła Magda Mikołajczuk. - Chłonę jak gąbka wszystkie uwagi dyrektora Kukuły. Myślę, że wyszło dobrze. Nie mogłem sobie pozwolić na więcej, bo między nami była Dorota... Dorota Truszczak - powiedział Daniel Wydrych. - Ty się weź wgryź w to, przeczytaj, jakiego rodzaju mężczyzną był Zbyszek - dodała Mikołajczuk.Wybrane fragmenty adaptacji zostaną wyemitowane w sobotę, 4 września, oczywiście na antenie Programu 1 Polskiego Radia (godz. 9.50, 10.50, 14.50, 16.50, 17.50, 18.50, 19.50). Od godz. 12.00 zapraszamy zaś na transmisję z Ogrodu Saskiego.

***

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.


Czytaj także:


Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji.

"Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

1200x660 narodowe czytanie.jpg

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Daniel Wydrych / Karolina Rożej

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 30.08.2021 r. / 31.08.2021 r.

Godzina emisji: 15.45

kk 

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Krzysztof Szczepaniak: to będą niezapomniane dwie i pół godziny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:00
Lekturą tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. - Zapraszam 4 września w południe do warszawskiego Ogrodu Saskiego - powiedział w Programie 1 aktor Krzysztof Szczepaniak, który wcieli się w rolę Zbyszka, syna Dulskich.
rozwiń zwiń