Wszystko na sprzedaż? Bezczelność złodziei nie zna granic

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:03
Czy dwudziestometrowa wieża lokacyjna dla samolotów ważąca prawie tonę może ot tak, w ciągu jednej nocy zniknąć? Okazuje się, że może, a udowodnili to złomiarze z Ustronia koło Lubina, którzy do ruszenia jej z miejsca nie musieli nawet użyć ciężkiego sprzętu.
Pomysłowość złomiarzy nie zna granic
Pomysłowość złomiarzy nie zna granicFoto: Maciej Jarzebinski / Forum

Czytaj też:
tom cruise
Co za odwaga! Kradzież auta Toma Cruise'a!

Jak pokazuje praktyka, to nie jedyny przykład złodziejskiej bezczelności. Nocne ciemności sprzyjały również złodziejom w okolicach Prochowic. Ci zainteresowali się pewnym metalowym mostem. Szczególną brawurą wykazali się - nie po raz pierwszy zresztą - złomiarze z Legnicy.


Posłuchaj
04:25 PR1_AAC 2021_09_13-15-17-46.mp3 Wieża lokacyjna, szpitalny płot czy defibrylator. Pomysłowość złodziei nie zna granic ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Płot w częściach

Postanowili oni ukraść szpitalny płot. Nie czekali nawet, aż zapadnie mrok, wszystko wydarzyło się w samo południe. - Złomiarze pokazują różne metody kradzieży, a ich przedsiębiorczość jest niespożyta. Nie jest to też dla nas zaskoczeniem, gdyż kradzieże przęseł naszego płotu zdarzają się od kilkunastu lat - mówi Tomasz Kozioł, rzecznik szpitala w Legnicy. Co szczególnie interesujące, płot wykonany jest starą techniką. Każde przęsło waży w tym przypadku kilkadziesiąt kilogramów.

Kradzież, nie po raz pierwszy, udaremniono, a złodziei spłoszyły sygnały policyjnych syren. Powycinane przęsła za każdym razem trafiają do szpitalnego magazynu. - Skutecznie udało się ich ukraść niewiele, natomiast większość z nich było przygotowanych do kradzieży i pod osłoną nocy planowano je wywieźć. W porę dostrzeżone przez pracowników i służby ochrony, zostały zabezpieczone i przeniesione do magazynu i tam sobie tkwią - tłumaczy Tomasz Kozioł.

Zobacz też:

Czytaj też:
oszustwo internet shutterstock 1200x660.jpg
Oszuści czują się coraz pewniej. Jak nie dać się okraść?

Komputery i... defibrylator

Dwukrotnie kradziono również jednostki centralne komputerów. Prawdopodobnie złodzieje liczyli na przejęcie ważnych danych osobowych. - Ponieważ mamy sieć, na jednostkach centralnych nie są przechowywane żadne dane. Tak że nie było tutaj utraty informacji ani naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych - uspokaja rzecznik szpitala w Legnicy. Dodaje jednocześnie, że najbardziej głupią, a zarazem spektakularną, była kradzież jednego urządzeń ratujących życie.

- Dwa lata temu skradziono automatyczny defibrylator ALD, który znajdował się koło oddziału urologicznego. Po co komuś defibrylator? To urządzenie nie uruchomi się, jeśli nie ma takiego wskazania medycznego - przypomina Tomasz Kozioł. - W momencie, kiedy urządzenie nie wykryje wskazań do użycia, nie włączy się - dodaje. Szczęśliwie złodzieja zlokalizowano, a defibrylator odzyskano. W sądzie sprawca przekonywał, że cierpi na chorobę serca i potrzebował urządzenia na wszelki wypadek.

Został przyłapany jednak na gorącym uczynku, podczas próby sprzedaży defibrylatora. Warto pamiętać, że każde tego typu urządzenie jest rejestrowane i ma własny numer seryjny.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Andrzej Andrzejewski

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 15.17

mg

Czytaj także

Sprawa "króla mafii wnuczkowej". Prokuratura żąda kary 13 lat więzienia dla "Hossa"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:11
13 lat więzienia dla Arkadiusza Ł. ps. Hoss domaga się prokuratura, za zarzucane oskarżonemu oszustwa dokonywane tzw. metodą "na wnuczka". Wyrok w tej sprawie Sąd Okręgowy w Poznaniu ma wydać 25 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skradzione tablice rejestracyjne. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 06:51
Złodzieje odkręcają tablice rejestracyjne z samochodów, przytwierdzają podebrane "blachy" do swojego pojazdu, tankują na stacji i odjeżdżają bez płacenia, a już wykorzystane numery porzucają – taki scenariusz powtarza się każdego dnia w całej Polsce. Jak uchronić się przed kradzieżą tablic rejestracyjnych i co zrobić, gdy już zauważymy, że padliśmy ofiarą kradzieży?
rozwiń zwiń