Przede wszystkim człowiek. W piątek do kin wejdzie film o kardynale Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:00
Od kilku dni Kościół katolicki ma nowych błogosławionych - matkę Elżbietę Różę Czacką i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sylwetki obu tych postaci przybliża film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", którego premiera odbyła się przy okazji niedzielnych uroczystości beatyfikacyjnych. Na ekrany kin film wejdzie w piątek (17.09), a prezydent RP Andrzej Duda objął wydarzenie swoim patronatem.
Małgorzata Kożuchowska i Ksawery Szlenkier, odtwórcy głównych ról w filmie Wyszyński - zemsta czy przebaczenie
Małgorzata Kożuchowska i Ksawery Szlenkier, odtwórcy głównych ról w filmie "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"Foto: Krzysztof Jarosz / Forum

Czytaj też:
forum-0631782483(1).jpg
"To hołd dla przodków". Ksawery Szlenkier o filmie poświęconym Wyszyńskiemu

"Wyszyński - zemsta i przebaczenie" to próba przyjrzenia się nieznanemu dotąd szerszej publiczności etapowi życia przyszłego Prymasa Tysiąclecia. Film opowiada o latach wojennych, o pełnieniu przez Stefana Wyszyńskiego funkcji kapelana Armii Krajowej i o jego udziale w Powstaniu Warszawskim.


Posłuchaj
04:34 PR1_MPLS 2021_09_13-15-25-23.mp3 17 września na ekrany kin wchodzi film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". W niedzielę odbyła się premiera ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Film stawiający niełatwe pytania

Twórcy filmu, prezentując życiorysy Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej, jednocześnie stawiają przed widzem szereg pytań z pogranicza filozofii, moralności i etyki. - Najważniejsze pytanie  brzmi: Czy kogoś, kto chce mnie skrzywdzić, mam nienawidzić, czy może powinienem mu wybaczyć? Zrozumiałem, że pytania pojawiające się w scenariuszu odnoszą się do nas tu i teraz. Czy moje zawsze musi być na wierzchu? Czy muszę się odegrać? - tłumaczy Ksawery Szlenkier, odtwórca głównej roli. I choć każdy z widzów odpowiedzi będzie musiał znaleźć sam, to przykład Stefana Wyszyńskiego może stanowić wskazówkę.

Przez wiele lat nieocenionym wsparciem dla przyszłego Prymasa Tysiąclecia była wspomniana już Róża Czacka. W filmie "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", reżyserowanym przez Tadeusza Sykę, postać tę zagrała Małgorzata Kożuchowska. - Odpowiedzialność była od samego początku ogromna i do dzisiaj czuję jej ciężar. Zawsze tak jest w przypadku grania osób autentycznych, osób które żyły. Tym bardziej, jeśli dochodzi świadomość, że za chwilę ta osoba będzie beatyfikowana czy w jakiś sposób wyróżniona - nie kryje aktorka.

Zobacz też:

Nic co ludzkie...

Jednocześnie aktorzy podkreślają, że starali się unikać pomnikowości i patosu. Za wszelką cenę starano się pokazać ludzką stronę bohaterów filmu - wraz z ich wątpliwościami, problemami i słabościami. - Zawsze u podstaw mojej pracy jest granie człowieka. Nikt z nas nie jest ideałem, nawet jeżeli jest święty - przekonuje Małgorzata Kożuchowska. W obsadzie zobaczymy również Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego czy Adama Fidusiewicza.


Czytaj też:
Beatyfikacja1200/PAP
Bp Rafał Markowski po beatyfikacji dwojga wielkich Polaków: ten dzień zaowocuje w ludzkich sercach

Reżyser, scenarzysta i producent filmu przyznaje, że podjęcie wojennego wątku z życiorysu błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego dało szansę poruszenia wielu tematów i problemów uniwersalnych. - Mimo że jest to historia z roku 1944, możemy doskonale odnieść ją do swojego życia codziennego. Widzimy, w jakim pędzie żyjemy, ile wyborów musimy dokonywać, a dodajmy do tego wojnę, czyli okoliczności, w których Wyszyński musiał podejmować decyzje - przekonuje Tadeusz Syka.

Pod patronatem prezydenta

Andrzej Duda, który objął swoim patronatem film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", na gorąco po premierze zwracał uwagę, że produkcja ta w kompletny sposób pokazuje proces dojrzewania Stefana Wyszyńskiego do późniejszych wyzwań i decyzji. - Poza kapłanami, którym film jest dedykowany, powinni zobaczyć go ludzie młodzi. Jeżeli ktoś będzie chciał zrozumieć, kim naprawdę był błogosławiony kardynał Wyszyński, jeżeli będzie chciał pojąć, dlaczego działał w taki, a nie inny sposób, to warto zobaczyć ten film. On pokazuje dojrzewanie w strasznych czasach, a do tego to, co spotkało go później - podsumowuje prezydent.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Martyna Podolska

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 15.25

mg

Czytaj także

Reżyser filmów o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej: prymas był człowiekiem wesołym, pogodnym, ciekawym

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 10:50
Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - prymas był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Piotr Górski. Gościem audycji była także siostra Agata franciszkanka z Lasek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie”

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:02
W dniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej w Warszawie odbyła się premiera obrazu, który opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III"
rozwiń zwiń