Policja i inspekcja ochrony środowiska razem w walce z przestępcami środowiskowymi

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 17:23
Coraz częściej wykrywane są przestępstwa przeciwko środowisku. Dlatego policjanci i inspektorzy ochrony środowiska nawiązują ścisłą współpracę i chcą się od siebie uczyć, by skuteczniej ścigać przestępców. W Olsztynie zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GRACIELLADEMONNE

śmieci free śmieciarka free odpady free shutt 1200.jpg
Kontrole transportu odpadów. GIOŚ: sprawdzane będą przewożone śmieci i dokumentacja

Krzysztof Gołębiewski, dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podkreśla, że porozumienie określa praktyczne działania, które ułatwią ściganie przestępców. - Dzięki temu porozumieniu inspektorzy będą czynnie wspierać funkcjonariuszy policji w postępowaniach, które są prowadzone wobec przestępców środowiskowych, którzy zostawiają śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych - wyjaśnia.

Posłuchaj
03:20 Jedynka-20-09-2021-ekspres-jedynki.mp3 Pierwsze w Polsce porozumienie o współpracy inspekcji środowiska z policją (Ekspres Jedynki)

 

Droga ulica śmieci odpady klimat ekologia 1200.jpg
Śmiecisz w lesie? Szykuj tysiące na mandat. Nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Obie służby chcą się profesjonalizować, wymieniać kanały informacji, a także wspierać się wzajemnie szkoleniami. - Chcemy, żeby inspektorzy przekazali swoją wiedzę z zakresu identyfikacji odpadów i innych aspektów korzystania ze środowiska - mówi dyrektor. Podkreśla, że Inspekcja także potrzebuje wiedzy z zakresu prowadzenia przesłuchań, czy zbierania materiałów dowodowych.

Takie porozumienie zostało już podpisane na szczeblu centralnym 31 sierpnia. Komendant Warmińsko-Mazurskiego Garnizonu Policji, nadinspektor Tomasz Klimek wskazuje, że na mocy tego porozumienia mają być podpisane porozumienia we wszystkich województwach. - I tak się złożyło, że w naszym województwie w kraju jesteśmy pierwsi, którzy podpisali takie porozumienie - mówi. Oczekuje, że przyniesie ono obopólne korzyści.

Joanna Kazanowska, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Środowiska, podkreśla, że współpraca z policją od lat układa się bardzo dobrze. - W ostatniej akcji pod nazwą "Nielegalne odpady 2021" wspólnie kontrolowaliśmy pojazdy na drogach wojewódzkich, powiatowych i gruntowych - wyjaśnia.

Aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zwraca uwagę, że przestępstw środowiskowych jest coraz więcej. - Od początku roku policjanci na Warmii i Mazurach stwierdzili, że doszło do popełnienia 83 przestępstw polegających na złamaniu przepisów dotyczących ochrony środowiska - mówi. Dwie trzecie zakończyło się wykryciem sprawcy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Autor materiału: Aleksandra Skrago

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 17.23

ag

Czytaj także

Nielegalne odpady budowlane z Niemiec trafiają do Polski. Resort klimatu zapowiada surowe kary

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:15
- Do końca roku planujemy zakończenie prac związanych z nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która zwiększy kary za nielegalny import odpadów - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. To odpowiedź polskiego rządu na narastający proceder wwożenia do naszego kraju śmieci budowlanych m.in. z Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższa maksymalna opłata opakowaniowa. Wiceminister klimatu i środowiska o rozszerzonej odpowiedzialności producenta

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:40
- Od początku jestem otwarty na rozmowy, ale konstruktywne. W sprawie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta mamy za dużo grup interesów, dlatego to trudna materia - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
rozwiń zwiń