Czy uzasadnienia wyroków sądowych da się pisać w sposób zrozumiały?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:45
Zdania wielokrotnie złożone, w dodatku naszpikowane fachową, prawniczą terminologią niezrozumiałą dla przeciętnego obywatela. Tak w skrócie wyglądają uzasadnienia pism sądowych. Czy możliwe jest uproszczenie stosowanego w nich języka?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MR.Yanukit/Shutterstock

Czytaj też:
temida polski sąd free shutter 1200.jpg
Jest wyrok ws. bezprawnego zajęcia ciągnika. Komornik i asesor muszą zapłacić odszkodowanie

Eksperci nie mają wątpliwości, że problem istnieje. Uzasadnienia pism sądowych są nie tylko nadmiernie rozbudowane, ale w dodatku sporządza się je fachowym, branżowym językiem. - Wynika z nich bardzo wiele wątpliwości i w tych uzasadnieniach są pewne elementy, z których można by bez szkody dla kogokolwiek zrezygnować - nie ma wątpliwości Adam Czerwiński, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie.


Posłuchaj
04:41 PR1_MPLS 2021_09_21-16-17-47.mp3 Uzasadnienia wyroków sądowych pisane są w sposób, który często czyni je kompletnie niezrozumiałymi. Czy da się to zmienić? (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Nie ilość, ale jakość

We wtorek, 21 września, w Lublinie odbyła się specjalna konferencja, podczas której zastanawiano się nad tym, jak pisać uzasadnienia wyroków sądowych w sposób zrozumiały dla wszystkich obywateli. Nad tym zagadnieniem debatowali sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i językoznawcy z całej Polski. Jednym z problemów, na które zwrócono uwagę, jest dołączanie do dokumentu tzw. części historycznej. - Jest to opis tego, co po kolei działo się w sprawie. Zarówno sędzia, jak i strony uczestniczące w sprawie wiedzą, co się działo, więc przy tej pisemnej argumentacji sąd mógłby to pomijać - mówi Adam Czerwiński.

Paweł Nowak, z Katedry Komunikacji Medialnej UMCS, współpracownik Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zwraca uwagę, że nadmiernie uroczysty i pompatyczny styl uzasadnień jest zbędny, szczególnie w sprawach codziennych. - Jest mnóstwo form trudnych do przyjęcia przez ludzi. Na przykład: "Sąd obdarzył atrybutem wiary". W tym momencie trzeba się zastanowić, czy to jest funkcja Kościoła katolickiego, czy funkcja sądu. Można było napisać po prostu: "Sąd uwierzył" - uważa gość "Ekspresu Jedynki".

Zobacz też:

Czytaj też:
1200 Zbigniew Ziobro, Michał Woś pap.jpg
Ziobro: dokonaliśmy przełomowych zmian w zakresie cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości

Winny postęp?

Kilkadziesiąt lat temu, w czasach kojarzących się powszechnie z biurokracją, uzasadnienia orzeczeń sądowych liczyły kilka lub kilkanaście stron. Dziś ich objętość jest zdecydowanie większa. - Wydaje nam się, że wszystko zmieniło się po tym, jak w sądach zaczęto powszechnie używać elektronicznych systemów informacji prawnej, czyli programów komputerowych pozwalających szybko znaleźć orzeczenie, tezę z artykułu i w prosty sposób sędziowie je kopiują - twierdzi Adam Czerwiński.

Oprócz pominięcia części historycznej eksperci proponują również m.in. pisanie uzasadnienia w punktach. - Staramy się też, aby skomplikowane uzasadnienie nie zawierało zbyt wielu sformułowań pisanych stricte prawniczym językiem, na przykład z łaciny - wylicza Krzysztof Niezgoda, prezes Sądu Okręgowego w Lublinie. Według Pawła Nowaka, sąd nie musi regularnie podkreślać przy pomocy języka swojej wyższości. - Sąd jest hegemoniczny na podstawie samego sprawowania władzy - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 16.17

mg


Czytaj także

"Jest najwyższym prawem". Prezes TK o poszanowaniu konstytucji przez wspólnotę międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 22:49
Uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Trybunale Konstytucyjnym zwracali uwagę na fundamentalną rolę konstytucji jako gwaranta istnienia państw narodowych.
rozwiń zwiń