Za darmo komunikacją miejską. Polskie miasta świętują Dzień bez Samochodu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 17:43
Osoby na co dzień poruszające się samochodami dziś mogły jeździć komunikacją miejską za darmo. To w związku z Europejskim Dniem bez Samochodu, kończącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Czytaj też:
shutterstock_przewóz roweru autobus 1200.jpg
Przewóz rowerów w autobusach. Kiedy można i czy kierowca zawsze ma rację?

W wielu polskich miastach 22 września kierowcy, którzy przesiedli się do pojazdów komunikacji miejskiej, mogli liczyć na ulgi, a nawet darmowe przejazdy. Dotyczyło to nie tylko autobusów, ale również pociągów, tramwajów czy metra.


Posłuchaj
03:46 PR1_MPLS 2021_09_22-15-17-13.mp3 Dziś Europejski Dzień bez Samochodu (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Samorządy stawiają na ekologię

Europejski Dzień bez Samochodu nie wszędzie wpłynął na zainteresowanie komunikacją miejską. W autobusach tłumów nie było. Mówili o tym sami kierowcy. - Liczba pasażerów nie zmienia się. Za to samochodów jest na potęgę. Nie spotkałem też zbyt wielu rowerzystów - mówi pan Artur, jeżdżący w stolicy. Urzędnicy przypominają więc o ułatwieniach czekających na tych, którzy pozostawią samochód na parkingu. - Do 23.59, wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej, nie trzeba mieć biletu - zapowiada Tomasz Kunert z warszawskiego ZDM.

Zgodnie z zapowiedziami kasowniki w autobusach są wyłączone, a bramki na stacjach metra - otwarte. Na podobne rozwiązanie zdecydowano się w Gdańsku. - Warunkiem bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji publicznej jest posiadanie i okazanie w razie kontroli ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego, którego podróżny jest właścicielem bądź współwłaścicielem - tłumaczy Zygmunt Gołąb z tamtejszego Zarządu Transportu Miejskiego. Do akcji dołączyły również Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Kielce, Lublin, Łódź czy Szczecin.

Zobacz też:


Czytaj też:
dada.png
Zeroemisyjna komunikacja miejska

Zrezygnujmy ze szkodliwych przyzwyczajeń

Na różne bonusy można liczyć we Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie czy Ciechanowie. W miastach tych darmowa jest pierwsza godzina korzystania z rowerów miejskich. To pretekst, by o zrównoważonym transporcie mówić więcej i częściej. - Dążymy do tego, aby miasta zwróciły się w kierunku transformacji klimatyczno-ekologicznej. Chcielibyśmy, aby odchodziły z jednej strony od zabetonowania, a z drugiej strony od tzw. samochodozy - mówi Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodaje, że bezpośrednim skutkiem takich rozwiązań będzie również m.in. zmniejszenie poziomu hałasu w miastach.

Eksperci w swoich apelach posiłkują się konkretnymi analizami i wymiernymi danymi. - Jeżeli 75 proc. dwutlenku azotu pochodzi z transportu w takim mieście jak Warszawa czy Kraków, to jasne jest, że spadek ruchu samochodowego pozytywnie wpłynie na poprawę jakości powietrza - podkreśla Bartosz Piłat z "Polskiego alarmu smogowego". Z inicjatywą zorganizowania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wystąpiła Komisja Europejska. Celem jest m.in. zwrócenie uwagi na skalę problemów ekologicznych osobom wybierającym własny środek lokomocji nie tylko z konieczności, ale głównie z przyzwyczajenia.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 15.17

mg

Czytaj także

Premia za pozbycie się auta

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:30
Niemcy stawiają na ekologię! W jednej z niemieckich gmin, każdy kto odda do likwidacji swój samochód otrzyma ok. 2200 zł. To sposób na ograniczenie emisji spalin i życie w czystym społeczeństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju - wizyta w zajezdni w Grudziądzu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 08:19
Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie od wielu lat organizowane jest w połowie września. Zawsze towarzyszą mu liczne imprezy i akcje – m.in. Dni Transportu Publicznego (które w tym roku odbędą 18-19.09) czy Dzień bez Samochodu.
rozwiń zwiń