To już ostatnie dni poszukiwań "Człowieka bez barier" roku 2021

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:59
Zgłoszenia przyjmowane są do 28 września. Celem konkursu "Człowiek bez barier" jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. Każdego roku wyłanianych jest pięcioro laureatów. Jeden z nich otrzymuje tytuł "Człowiek bez barier" i statuetkę, a czterej pozostali równorzędne wyróżnienia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zaitsava Olga

Posłuchaj
03:31 Jedynka/Ekspres Jedynki - 23.09.2021 człowiek bez barier To już ostatnie dni poszukiwań "Człowieka bez barier" 2021 (Ekspres Jedynki)

 

Tegorocznych laureatów poznamy 3 grudnia podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Kto może zostać "Człowiekiem bez barier"?

"Człowiek bez barier" - jak wyjaśnił w audycji "Ekspres Jedynki" rzecznik prasowy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Tomasz Wasilewski - to osoba z niepełnosprawnością, w tym także chorująca na schorzenie przewlekłe, które ogranicza jej sprawność ruchową, bądź intelektualną, mobilność, samodzielność lub postrzeganie zmysłowe. Jest aktywny, cieszy się życiem i daje przykład lub uczy innych, jak to robić.

Działa na różnych polach, w sporcie, kulturze, sztuce, polityce, sferze społecznej jako osoba indywidualna albo członek, współpracownik, wolontariusz organizacji pozarządowej. Może być także blogerem, vlogerem, prowadzić interesujący serwis, utworzyć aktywną społeczność w social mediach lub stworzyć aplikację, która ułatwia życie osobom z niepełnosprawnością.

Bez względu na rodzaj aktywności "Człowiek bez barier" niesie pomoc bezinteresownie i hojnie obdarowuje innych swoją energią. To człowiek będący wzorem do naśladowania tak dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dla osób sprawnych.

Jak zgłosić kandydata?

Najprościej jest wypełnić formularz dostępny na stronie konkursu i przesłać go mailem na adres: czlowiekbb@integracja.org (temat wiadomości: Konkurs Człowiek bez barier 2021), albo tradycyjną pocztą na adres: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, ul. Andersa 13; 00-159 Warszawa, z dopiskiem: Konkurs Człowiek bez barier 2021.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 28 września o godz. 23.59.

***

Konkurs "Człowiek bez barier" jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 roku. Do tej pory w jego ramach nagrodzono ponad sto osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, artystów, sportowców, liderów lokalnych społeczności, biznesmenów, polityków, dziennikarzy.

Patronem medialnym wydarzenia jest Program 1 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autor materiału: Wojciech Urban

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 17.23

kk

Czytaj także

Trzy lata programu Dostępność Plus. Co się zmieniło? Jakie efekty przyniosły działania rządu?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:50
Ponad 100 inicjatyw angażujących środki o wartości około 8,7 mld zł - to szacowane koszty inwestycji, które poprawią dostępność. Te środki pozwolą usunąć bariery architektoniczne w szkołach, przychodniach, szpitalach, urzędach, na dworcach kolejowych i w przestrzeni publicznej miast. Trzy lata temu rząd przyjął program Dostępność Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Para prezydencka: wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zasługują na jak najlepsze warunki życia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:35
"Utworzenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 1991 roku zbiegło się z przełomowymi demokratycznymi przemianami w Polsce" - napisała para prezydencka w liście z okazji z okazji 30-lecia PFRON. Został on odczytany przez szefową Kancelarii Prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych podczas okolicznościowej gali.
rozwiń zwiń