Znamy rozstrzygnięcia 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:20
Jubileuszowa, 45. edycja festiwalu Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" pełna była wzruszeń i inspiracji. Jury w uznaniu dla twórców przyznało aż 18 nagród. Za najlepszy spektakl uznano "Nad Niemnem" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: aerogondo2/shutterstock

Czytaj też:
Wisniewska Zelnik 1200.jpg
Zelnik i Wiśniewska z Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry". Co powiedzieli laureaci?

Przez ponad dwa tygodnie publiczność opolskiego festiwalu poznawała klasykę polskiej literatury w interpretacji reżyserów teatralnych. Zaprezentowano dziesięć najlepszych adaptacji z ostatnich dwóch sezonów - ubiegłoroczna edycja nie odbyła się z uwagi na COVID-19.


Posłuchaj
03:28 PR1_AAC 2021_09_27-16-46-19.mp3 Znamy rozstrzygnięcia 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Własne, choć obiektywne spojrzenia na klasykę

Główna nagroda 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych trafiła do twórców "Nad Niemnem", w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Reżyserowi przyznano również indywidualną nagrodę. Jury doceniło oryginalność adaptacji, uczciwość realizacji i zespołowość. - Uważaliśmy, że zrobienie zgrabnej adaptacji z trudnego tekstu, z trzytomowej powieści jest bardzo trudne. To ogromna sztuka być wiernym autorowi, a jednocześnie nie reżyserować komentarza do tego tekstu - przekonuje przewodnicząca składu sędziowskiego, Elżbieta Baniewicz.

Radości z uznania dla spektaklu nie kryje dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jednocześnie zwraca uwagę na mnogość wyzwań, które stanęły przed kulturą w ostatnich miesiącach. - Jest mi niezmiernie miło, że mimo wyzwań, które stanęły przed nami w postaci koronawirusa, jednak udało się pokazać nasz flagowy spektakl. Cieszę się, że zacne grono jury doceniło tę piękną sztukę w wykonaniu naszego zespołu - mówi w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia Redbad Klynstra.

Zobacz też:

Czytaj też:
CEZ_9898.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Reżyser: wykorzystujemy szlachetność literatury na potrzeby słuchowiska

Renesans Iwaszkiewicza

Jury przyznało w sumie aż 18 nagród. Równorzędne za reżyserię trafiły do Marcina Libera za "Krótką rozmowę ze Śmiercią" z Teatru Fredy w Gnieźnie oraz Wojtka Klemma za "Lalkę" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wręczono również siedem indywidualnych nagród aktorskich, m.in. Jackowi Poniedziałkowi, Tomaszowi Schimscheinerowi oraz Annie Radwan. Podczas festiwalu prezentowano przede wszystkim adaptacje sceniczne prozy najwybitniejszych polskich pisarzy XVIII i XIX wieku.

- Na pierwsze miejsce wysunął się Iwaszkiewicz, pokazano aż trzy spektakle według dwóch opowiadań - zwraca uwagę Patryk Kencki, przewodniczący Komisji Artystycznej. Organizatorzy podkreślają jednocześnie, że zakończenie festiwalu jest zarazem początkiem przygotowywań do przyszłorocznej edycji. - Komisja konkursowa już ogląda przedstawienia w całej Polsce, a my już dogadujemy terminy - podsumowuje Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 16.46

mg

Czytaj także

Twórczość Antoniego Czechowa to jest fenomen

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 10:10
Dramaty Antoniego Czechowa są nieskończonym źródłem inspiracji dla twórców teatru, wciąż zachwycają. Może dlatego, że pomimo upływu wielu lat wciąż są aktualne, opowiadają o nas samych.
rozwiń zwiń