Rok akademicki 2021. "W większości uczelni dominuje forma hybrydowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 19:09
W najbliższy piątek rozpocznie się rok akademicki 2021/22. Uczelnie wyższe powoli przygotowują się na powrót studentów, a większość z nich decyduje się na nauczanie hybrydowe. Ćwiczenia, laboratoria czy lektoraty mają odbywać się w murach uczelni, a wykłady w formie zajęć online. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Zależy nam na tym, by większość zajęć odbywała się na kampusie  mówi prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej prof. Paweł Droździel. - Jesteśmy kierunkami praktycznymi, inżynierowie to praktycy. Nie da się nauczyć pewnych czynności związanych z obsługą danego urządzenia na odległość. To trzeba dotknąć samemu i zrozumieć mechanizm działania - dodaje. 

Zdaniem prorektora ważny jest bezpośredni kontakt wykładowca - student. - Zależy nam na przekazywaniu nie tylko informacji technicznej o współczesnej cywilizacji, ale także o tym, że kontakt człowieka z człowiekiem jest bardzo ważny. Kierujemy się także wartościami uniwersalnymi w stosunku do młodego człowieka - podkreśla. 

Posłuchaj
04:17 Jedynka/EJ studenci.mp3 Zbliża się nowy rok akademicki 2021/22 (Ekspres Jedynki)

 

Studenci pierwszo- i drugoroczni 

Monika Stojowska, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaznacza, że w tym roku ważniejsi są studenci pierwszoroczni, ale też drugoroczni, którzy w tamtym roku niestety nie mieli możliwości zapoznania się z uniwersytetem. - Ich kształcenie trwało bardzo krótko ze względu na pandemię - mówi. - Przewidziany jest harmonogram spotkań ze studentami I roku. Będą spotykać się z władzami wydziałów, opiekunami lat i kół naukowych, sekretarzami ds. obsługi studenta. Od poniedziałku rozpocznie się tydzień adaptacyjny, czyli zapoznawczy z uczelnią - dodaje. 

Z powodu koronawirusa w ubiegłym roku polscy studenci kontynuowali naukę w formie online. - Wszyscy czekają na ten moment, zwłaszcza że są sygnały, też od studentów, że chcieliby już spotkać się razem, działać, organizować wydarzenia - stwierdza Monika Stojowska. - Widać to już po aktywności pracowników naukowych, którzy zapowiadają konferencje, różne wydarzenia naukowe. Będzie tego sporo - informuje. 

***

Uniwersytet Medyczny, Przyrodniczy, a także Politechnika Lubelska zdecydowały się na studia stacjonarne. W tych placówkach jedynie wykłady z dużą liczbą osób będą odbywać się online. Natomiast na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, a także Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zajęcia będą prowadzone w formie hybrydowej.  

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Inna Yasnitska

Data emisji: 28.09.2021 r. 

Godzina emisji: 17.23

ans 

Czytaj także

Rząd za zmianami na uczelniach. Czarnek: będziemy krajem o najwyższym stopniu wolności

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 16:01
- Pakiet wolności akademickiej wprowadza pełną wolność na wszystkich uczelniach w Polsce, będziemy w Europie krajem o najwyższym stopniu wolności naukowej, jaki można sobie wyobrazić - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - To jest równość, o którą walczymy i to jest ta tolerancja, o która walczymy - dodał. 
rozwiń zwiń