Kino historyczne na najwyższym poziomie. Trwa Festiwal NNW

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:35
Blisko 100 produkcji czeka na widzów na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. Rywalizacja toczy się w tym roku w pięciu kategoriach, a motywem przewodnim jest walka w ujęciu historycznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com/festiwal.filmowy.nnw

Czytaj też:
1200_NNW.jpg
Święto kina historycznego. XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" rozpoczął się w środę (29 września) i potrwa do soboty (2 października). Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami, dyskusje, wystawy oraz prezentacje nowości wydawniczych. 

Posłuchaj
03:15 PR1_AAC 2021_09_29-15-37-37.mp3 W Gdyni rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Tematy międzynarodowe

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem produkcji międzynarodowych. Jednym z obrazów, na które zwrócono uwagę, jest "Umarłych pogrzebać", poruszająca opowieść o jednym z epizodów wojny serbsko-chorwackiej. - To niesamowita historia o chorwackich żołnierzach z miasta Osijek, którzy dzień po akcji wkroczyli na teren wroga, by zabrać ze sobą ciała swoich towarzyszy, którzy tam zostali - mówi Goran Andrijanić, chorwacki dziennikarz i publicysta.

Na uwagę zasługuje również dokument pt. "Żydzi w Armii Andersa". Na etapie tworzenia filmu osoby za niego odpowiedzialne starały się konfrontować z tym tematem osoby mieszkające w Izraelu. - Okazało się, że to nie jest tak, że jesteśmy tylko źli. Żydzi mieszkający w Izraelu bardzo pozytywnie oceniają i samego Andersa, i w gruncie rzeczy tę armię - tłumaczy reżyser filmu Michał Szymanowicz. Jednocześnie dodaje, że prezentowany obraz nie jest jednowymiarowy.

Zobacz też:

Bogactwo form wyrazu

Na ekranie pojawił się również film "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza" w reżyserii Ksawerego Szczepanika. Po projekcji odbyło się spotkanie z bohaterem dokumentu. - To był wymowny gest i ludzie wiedzą, o co chodzi w tym geście. Teraz trzeba przekazać tę wiedzę młodzieży. Powinni wiedzieć dlaczego. Parę dni później Wałęsa przeskoczył przez bramę, wybuchały strajki. W nas to siedziało - opowiada Władysław Kozakiewicz. O nagrody ufundowane przez Polskie Radio w konkursie na reportaż radiowy powalczą autorzy 13 dokumentów, które emitowane będą od piątku (1.10). Najmłodszą konkurencją jest natomiast Konkurs Wideoklipów, do którego zgłoszono 16 teledysków poświęconych polskiej historii.

Fb/Festiwal Filmowy NNW

***

Patronat narodowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Patronami medialnymi XIII Festiwalu NNW są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autor materiału: Karol Darmoros

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 15.37

mg

Czytaj także

"Tematyka, którą poruszamy jest aktualna na całym świecie". Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 07:55
- Udało się stworzyć oddolnie, zupełnie od zera duże przedsięwzięcie, które cieszy się powodzeniem nie tylko wśród polskich twórców. W ubiegłym roku gościliśmy produkcje z Iranu, Japonii i Ameryki Południowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęciu Arkadiusz Gołębiewski.
rozwiń zwiń