Sukces Polaków na EuroSkills. "Coraz więcej uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 15:50
Aż trzech Polaków zdobyło brązowe medale podczas najbardziej prestiżowego konkursu umiejętności zawodowych na Starym Kontynencie EuroSkills, który odbywał się we wrześniu w austriackim Grazu. - Najtrudniejsza była chyba walka z czasem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Glazik, brązowy medalista we florystyce. Dlaczego szkolnictwo zawodowe cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem?
Florysta Piotr Glazik (L), spawacz Michał Formela (C) i kucharz Bartosz Wicherek (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie
Florysta Piotr Glazik (L), spawacz Michał Formela (C) i kucharz Bartosz Wicherek (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

student studia koronawirus 1200 free
Rok akademicki 2021. "W większości uczelni dominuje forma hybrydowa"
Posłuchaj
03:57 Jedynka/Ekspres Jedynki - 28.09.2021 EuroSkills Zdaniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka takie konkursy, jak EuroSkills przekonują młode osoby do wyboru szkół branżowych (Ekspres Jedynki)

EuroSkills to zawody promujące szkolnictwo branżowe, w których udział biorą uczniowie i absolwenci. Polska reprezentacja zdobyła w Grazu trzy brązowe medale. Jeden z nich przypadł Bartoszowi Wicherkowi w gotowaniu. Jak sam przyznaje, przygotowania do konkursu trwały bardzo długo. Trenował po 8-10 godzin dziennie, a pomagał mu cały sztab osób wraz z psychologiem i masażystą.

- Zawodnik musi składać się z wielu kompetencji. Przygotowania są kompleksowe i zaczynają się od treningu mentalnego, obejmują trening fizyczny oraz trening praktyczny, czyli szlifowanie naszych umiejętności stricte w zawodzie - komentuje Bartosz Wicherek.

Medale we florystyce i spawaniu

Piotr Glazik po brązowy medal sięgnął we florystyce. Podczas zawodów musiał wykonać bukiet ślubny, wianek, naszyjnik i dekorację stołu. Na każde zadanie miał mało czasu, a przy ocenie brane były pod uwagę umiejętności i precyzja.

- Najtrudniejsza była chyba walka z czasem. Umiejętności miał każdy zawodnik, ale to wszystko trzeba było jeszcze pogodzić z tym, żeby dany moduł wykonać do końca. Wbrew pozorom nie jest to konkurs piękności, gdyż tam finalny efekt nie ma głównego znaczenia, tylko liczy się cały proces produkcji danego modułu - zauważa Piotr Glazik.

Z kolei brązowy medalista w spawaniu Michał Formela mówi, że dla niego praca jest pasją. Dlatego nie żałuje, że jak większość jego kolegów po skończeniu szkoły podstawowej nie poszedł do liceum i dalej na studia. Najpierw wybrał szkołę zawodową.

- Potem, mając już pracę, poszedłem do liceum, zdobyłem wyższe wykształcenie i dzięki temu mogłem non stop zarabiać i się szkolić. Robię to, co lubię i wkładam w to całe swoje serce. Jak to mówią, kto kocha to, co robi, ten nie pracuje - twierdzi Michał Formela.

Młodzież wybiera szkoły zawodowe

Zdaniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka takie konkursy, jak EuroSkills przekonują młode osoby do wyboru szkół branżowych. - To jest świetny sposób na promocję szkolnictwa zawodowego, szkół branżowych i techników poprzez pokazywanie młodym ludziom, którzy kończą ósme klasy, że jest to dobry kierunek. Kilka lat temu większość absolwentów szkół podstawowych wybierała szkolnictwo ogólnokształcące i oczywiście nie ma nic w tym złego, o tyle już od dwóch lat widzimy odwrócenie trendu i większość uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe, bo widzi dla siebie miejsce w poszczególnych zawodach - dodaje.

Sukces w tego typu turniejach otwiera też wiele drzwi. Pokazuje to przykład Macieja Pisarka, który dwa lata temu został wicemistrzem świata w WorldSkills w Kazaniu. Dzisiaj kończy prestiżową francuską szkołę kulinarną w Londynie, a w swojej załodze chciałaby mieć go każda z restauracji z gwiazdkami Michelin.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Martyna Szymczakowska

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 15.17

DS

Czytaj także

To już ostatnie dni poszukiwań "Człowieka bez barier" roku 2021

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:59
Zgłoszenia przyjmowane są do 28 września. Celem konkursu "Człowiek bez barier" jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. Każdego roku wyłanianych jest pięcioro laureatów. Jeden z nich otrzymuje tytuł "Człowiek bez barier" i statuetkę, a czterej pozostali równorzędne wyróżnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fidget toys - odstresowująca zabawka (nie) tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:48
Gadżety do pykania, ściskania, ugniatania i kręcenia. Coraz więcej dzieci w kieszeniach lub plecakach ma zabawki, które stworzono po to, by pomóc zniwelować poziom stresu. Czym są tak naprawdę fidget toys?
rozwiń zwiń