"Dostosowanie kształcenia do nowych samolotów". Nowe wyzwania przed "Szkołą Orląt" w Dęblinie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:23
Sporo zmian i wyzwań stoi w nowym roku akademickim przed Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie, między innymi dostosowanie kształcenia do nowych samolotów, ale nie tylko. Całe lotnisko wojskowe czekają w najbliższych latach wielkie zmiany. 
Uroczyste przyjęcie dwóch nowych samolotów Diamond DA20 do floty Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, 2020 r.
Uroczyste przyjęcie dwóch nowych samolotów Diamond DA20 do floty Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, 2020 r. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Roman Czejarek _ JTM DĘBLIN 1200.jpg
"Lotnictwo to elitarny rodzaj wojsk". Jedynka w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

- Wyzwania są potężne, jeżeli chodzi o system zarządzania ruchem lotniczym i zmiany dotyczące systemów nawigacji, do których musimy dostosować nasze statki powietrzne - informuje gen. bryg. Krzysztof Walczak, jeden z absolwentów dęblińskiej uczelni. - Wiąże się to ze zmianą konfiguracji i zdobywaniem nowych maszyn, które też planujemy nabyć w najbliższej przyszłości - dodaje. 

Lotnictwo się zmienia 

Ppłk. dr inż. Andrzej Truszkowski, prorektor ds. kształcenia w Lotniczej Akademii Wojskowej, podkreśla, że jest wdrażana nowa technika bojowa, czyli samolot F-35. - Już w tej chwili nasi podchorążowie wykonują loty w ramach studiów na samolocie szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik. W związku z powyższym musimy dostosować szereg przedsięwzięć, w tym programów kształcenia, wymogów, przed którymi musi stanąć nasz absolwent, który za pięć lat prawdopodobnie zasiądzie za sterami tej maszyny - wyjaśnia.

Posłuchaj
03:33 Jedynka/EJ Szkoła Orląt.mp3 Nowe wyzwania przed "Szkołą Orląt" w Dęblinie

  

Jak zauważa sierżant podchorąży Adrian Jabłoński, lotnictwo się zmienia. - Stawia się nas pod presją i oczekiwaniami. Widać chęć zmiany, ponieważ pojawiają się coraz nowsze technologie, chociażby nowe samoloty M-346. Mają one szkolić pilotów samolotów odrzutowych w taki sposób, żeby to było szkolenie na najwyższym poziomie - mówi. 

Bitwa o Anglię 1200 Polacy na frontach.png
Wystawa w 80. rocznicę Bitwy o Anglię w Dęblinie z udziałem brytyjskiej Polonii

Szkolenia na samolotach Diamond 20, 40, 42

W pierwszym etapie Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego szkoli na flocie zunifikowanej: samolotach Diamond 20, Diamond 40, Diamond 42. - Następnie na czwartym roku studenci są szkoleni w jednostkach dowództwa generalnego, konkretnie w 42. bazie na TC 130 Orlik, a później już na piątym roku na M-346. Po tym szkoleniu i spełnieniu tych wszystkich warunków przechodzą do jednostek F-16. I tam będą delegowani na przeszkolenie na F-35, które się będzie odbywać, jak sądzę, w Stanach Zjednoczonych - tłumaczy dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego Lotniczej Akademii Wojskowej płk Grzegorz Weltrowski. 

Aby rozwijać się naukowo i wzmocnić potencjał naukowy "Szkoła Orląt" zawiązuje federację akademii wojskowych. - To będzie federacja Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej - podkreśla rektor szkoły, generał brygady pilot dr inż. Krzysztof Cur. 


"Dęblin stoi lotnictwem" 

Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka uważa, że Dęblin jest przyszłością polskiego lotnictwa. - Kształci się tutaj młodzież, podchorążowie. Mamy Lotniczą Akademię Wojskową, a więc pretendujemy do miana miasta akademickiego. Zawsze się trochę z tego śmieję, ale jest w tym dużo prawdy. Myślę, że tutaj jest przyszłość lotnictwa polskiego, tak jak zawsze to miało miejsce - przyznaje. 

Czytaj również: 

 "Szkoła Orląt" z nowym sztandarem 

4 października 2021 roku Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie otrzymała sztandar. W "Szkole Orląt" odbyła się uroczysta immatrykulacja podchorążych i studentów cywilnych pierwszego roku.

Przekazanie nowego sztandaru związane jest niedawną zmianą nazwy uczelni - z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na Lotniczą Akademię Wojskową. Matką chrzestną nowego sztandaru została burmistrz Dęblina Beata Siedlecka, która jest także przewodniczącą Komitetu Fundatorów Sztandaru. Podchorążowie i studenci cywilni złożyli ślubowanie i otrzymali indeksy dęblińskiej uczelni. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Łukasz Grabczak (PR Lublin) 

Data emisji: 5.10.2021 r. 

Godzina emisji: 17.23

IAR/ans