Życie bez mediów społecznościowych i internetu. Czy jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:50
W poniedziałkowe popołudnie świat się na kilka godzin zatrzymał. Mieliśmy obraz tego, jak by wyglądało współczesne życie bez dostępu do mediów społecznościowych. Przez kilka godzin niedostępny był najpopularniejszy portal Facebook i powiązane z nim Instagram, WhatsApp i Messenger.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ EPA/FILIP SINGER

shutterstock facebook 1200.jpg
Miliardy dolarów strat nie tylko internetowego giganta. Wielkie koszty firm opartych biznesowo na Facebooku

Aplikacje dostarczają miliardom osób na całym świecie rozrywkę, ułatwiają komunikację, ale przede wszystkim są źródłem informacji.


Posłuchaj
03:09 Jedynka-5-10-2021-ekspres-jedynki.mp3 Życie bez internetu i mediów społecznościowych (Ekspres Jedynki)

 

shutterstock telegram free 1200.jpg
Telegram zyskał na awarii Facebooka. 70 mln nowych użytkowników komunikatora

Jedni nie zauważyli tej kilkugodzinnej awarii, ale niektórzy odczuli skutki związane z ograniczonym dostępem do wspomnianych portali. Choćby studenci, czy uczniowie, którzy nie mogli się ze sobą skontaktować czy wymienić materiałami.

Dr Jan Zając, psycholog internetu, zauważa, że kiedyś nie wyobrażano sobie życia bez dostępu do prądu, a teraz jest tak z dostępem do sieci. - W medioznawstwie jest pojęcie niewidzialnej technologii, czyli takiej technologi, która jest zawsze z nami i nawet nie zwracamy na nią uwagi, chyba że jej nie będzie, bo jest awaria, albo pojedziemy do chatki w górach, gdzie nie ma elektryczności i wtedy widzimy, jak wygląda nasze życie bez prądu - wyjaśnia.

Jego zdaniem jesteśmy już w takim okresie, że dla wielu osób internet i jego konkretne zastosowanie, np. media społecznościowe, stał się już taką właśnie niewidzialną technologią. Użytkownicy przyzwyczaili się, że technologia jest i nawet nie zastanawiają się, czy jest włączona czy wyłączona, uznają to za coś normalnego i naturalnego. Dopiero kiedy jej zabraknie, życie zmienia się diametralnie.

Dr Krzysztof Kuźmicz, medioznawca z Akademii Leona Koźmińskiego, zwraca uwagę, że obecnie wiele spraw jest uzależnionych od internetu. Nie dotyczy to tylko użytkowników, którzy wymieniają się fotografiami, ale także np. przedsiębiorstw i firm, które opierają swe strategie biznesowe na promocji i działaniach komunikacyjnych w mediach społecznościowych. One straciły możliwość kontaktu z klientami, budowania z nimi wspólnot, a przez to straciły też niemałe pieniądze.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 5.10.2021 r. 

Godzina emisji: 16.16

ag


Czytaj także

Facebook blokuje konta powiązane z rosyjskim wywiadem

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 10:26
Facebook poinformował, że zablokował kilkadziesiąt stron, kont i grup. Jak poinformował popularny serwis społecznościowy, za zablokowanymi stronami stał wojskowy wywiad rosyjski. Miał on ich używać do rozprzestrzeniania dezinformacji w krajach Europy Wschodniej, głównie na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadome szkodzenie dzieciom i wzmacnianie podziałów społecznych". Była pracownica oskarża Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 22:52
- Produkty Facebooka szkodzą dzieciom, zaogniają podziały społeczne i osłabiają demokrację. Szefostwo firmy wie, jak temu zaradzić, ale przedkłada zyski nad dobro ludzi - powiedziała w Senacie była menedżerka Facebooka Frances Haugen.
rozwiń zwiń