"Widzieć chcę więcej". Trwają Konfrontacje Teatralne w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:00
"Widzieć chcę więcej" to hasło tegorocznych Konfrontacji Teatralnych w Lublinie. Podczas trwania festiwalu prezentowane są specjalnie wyselekcjonowane spektakle teatralne minionego sezonu.
Lublin, próba medialna spektaklu pt. Apokalipsa
Lublin, próba medialna spektaklu pt. "Apokalipsa"Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Czytaj też:
Andrzej Szalawski dp 1200.jpg
Andrzej Szalawski. "Jestem absolutnie wybitnym aktorem kameralnym"

Organizatorzy zwracają uwagę, że celem wydarzenia jest zajrzenie - poprzez sztukę - w miejsca i pojęcia na co dzień niedostępne, odsłonięcie kulis i uchwycenie istoty rzeczy. - To zresztą pewna strategia artysty. Zawsze chce widzieć trochę poprzez i trochę więcej, czyli skierować badawczy wzrok w miejsca nieoczywiste - mówi dyrektor festiwalu, reżyser Janusz Opryński. Dodaje, że w tegorocznym haśle mieszczą się wszystkie zaplanowane spektakle.


Posłuchaj
03:58 PR1_AAC 2021_10_11-15-45-05.mp3 Do 25 października potrwają w Lublinie Konfrontacje Teatralne ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Festiwal kobiet

Konfrontacje Teatralne to ponadto znak aktywności kobiet w teatrze. To szansa, by zaprezentowały szerszej publiczności swą wrażliwość. - Świadczy o tym liczba fantastycznych reżyserek. Ania Smolar i "Koniec z Eddym", przed nami również spektakl "Fatalista. Singerowska historia w V aktach", ze znakomitą rolą Magdaleny Czerwińskiej - wylicza gość "Ekspresu Jedynki". Wśród reżyserek znalazły się również Iwona Kempa czy Ewelina Marciniak.

Fb/Konfrontacje Teatralne

Spektakle, które wybrano, dotykają istotnych kwestii, ale jednocześnie są wydarzeniami o charakterze kameralnym. - Wszystkie zaczynają się od intymnych zwierzeń. Są to często prywatne narracje, które wraz z upływem akcji zaczynają mówić o pewnych sytuacjach społecznych - tłumaczy Piotr Pękala z biura festiwalowego. Po raz pierwszy na jednym festiwalu zaprezentowane zostaną dwie adaptacje powieści Francuza Edouarda Louisa.

Zobacz też:

Nie tylko spektakle

W Lublinie zaprezentują się artyści z Teatru Studio w Warszawie, Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie czy stołecznego Teatru Dramatycznego. W programie festiwalu znalazło się również wiele wydarzeń towarzyszących, a wśród nich spotkania autorskie i spotkania z twórcami. Konfrontacje Teatralne potrwają w Lublinie do 25 października.

YouTube/Centrum Kultury w Lublinie

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 11.10.2021 r. 

Godzina emisji: 15.45

mg

Czytaj także

"Aktorka, wokalistka, lingwistka". Niezwykłe spotkanie z Moniką Mariotti

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:20
Mówi biegle w sześciu językach. Jest pół-Polką, pół-Włoszką. W Polsce na stałe mieszka od dwunastu lat, chociaż wciąż lubi zmieniać miejsca i podróżować. Od początku związana jest ze stołecznym Teatrem WARSawy, w którym od jedenastu lat gra w uznanym spektaklu "Kompleks Portnoya". Gościem radiowej Jedynki była aktorka - Monika Mariotti.
rozwiń zwiń