Poznań pozbywa się z ulic wraków

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 11:18
Wraki samochodów zaśmiecają ulice polskich miast. Na przykład od początku roku z poznańskich ulic wywieziono 700 wraków aut. Teoretycznie więc liczba miejsc parkingowych zwiększyła się o te 700 stanowisk. Dlaczego ludzie wolą, aby ich pojazd, zamiast jeździć, zarastał chwastami?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Awana JF

transport publiczny autobus tramwaj Warszawa shutter 1200  Martyn Jandula.jpg
Bezpieczna komunikacja miejska. Jak wygląda system kontroli kierowców?

Anna Nowaczek z poznańskiej Straży Miejskiej podkreśla, że auta te poza negatywnymi wrażeniami estetycznymi - bo zazwyczaj są pokryte grubą warstwą brudu - stanowią też zagrożenie dla otoczenia, dzieci i środowiska.

Wyjaśnia, że strażnicy starają się ustalić właściciela, a jeśli to niemożliwe, pozostawiają wezwanie do umycia samochodu i jego usunięcia. Jeśli nie ma reakcji, to auto jest wywożone na wniosek zarządcy drogi.


Posłuchaj
02:39 Jedynka-12-10-2021-ekspres-jedynki.mp3 Z poznańskich ulic usuwane są wraki aut (Ekspres Jedynki)

 

Poznaniacy zauważają, że pozostawione samochody zwykle są rozkradane. Nagminne jest odkręcanie kół lub urywanie lusterek. Ostatecznie wraki trafiają na lawetę, bo właścicieli nie stać na ich utrzymanie.

Zbigniew Kopras, miłośnik starych samochodów, zauważa, że właściciela często nie stać na ubezpieczenie, bo młodzi kierowcy płacą podwyższone stawki. Wyjściem mogłaby być możliwość czasowego zawieszenia obowiązku opłat na czas remontu samochodu. Zwraca też uwagę, że kupując tanio stare auto, nowi właściciele nie zdają sobie sprawy, ile będzie ich kosztowało doprowadzenie pojazdu do stanu używalności. Zapewnia, że z każdego wraka można zrobić prawdziwe cacko. Trzeba tylko czasu i właśnie pieniędzy.

Najmniej aut usunięto z Wildy i Starego Miasta, z kolei najgorzej było na Nowym Mieście, Grunwaldzie i Jeżycach. Co ciekawe, na facebookowym profilu straży miejskiej mieszkańcy cały czas zgłaszają kolejne okazy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Jacek Butlewski

Data emisji: 12.10.2021 r. 

Godzina emisji: 15.36

ag

 
Czytaj także

Z poznańskiej fabryki w świat. VW rozbudowuje zakłady

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:13
W poznańskiej fabryce Volkswagen Poznań wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej hali spawalni z zapleczem logistycznym. Władze firmy podały, że inwestycja ma związek z przygotowaniem zakładu do produkcji kolejnych generacji samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palący problem wraków na ulicach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 18:00
Na jeden z parkingów w Poznaniu ktoś podrzucił kilka wraków samochodów. Mieszkańcy domagają się reakcji ze strony władz samorządowych, ale takie zdezelowane auta można znaleźć we wszystkich polskich miastach.
rozwiń zwiń